Cijepljenje je i ove godine besplatno za osobe starije od 65 godina, bolesnike s kroničnim oboljenjima te zdravstvene djelatnike. Cijena za ostale osobe iznosi 65 kn. Prošle je godine od gripe oboljelo oko 42 tisuće ljudi, a jednaka se brojka očekuje i ove godine.
Osim što gripa može imati teži tijek i dovesti do komplikacija, poznato je da ima značajan utjecaj na pogoršanje simptoma postojećih kroničnih bolesti. Stoga se cijepljenje preporučuje prije svega:
- osobama starijim od 65 godina
- štićenicima domova za starije osobe ili ustanova za skrb o kroničnim bolesnicima i svim djelatnicima ovih institucija
- osobama oboljelim od kroničnih bolesti pluća, srca, bubrega, jetre, metaboličkih bolesti (diabetes i sl.), neovisno o starosnoj dobi
- svim osobama oslabljenog imunog sustava, uključujući oboljele od malignih bolesti i one koji primaju određenu vrstu lijekova koji smanjuju obrambenu reakciju organizma (kemostatici, kortikosteroidi)
- djeci i adolescentima (od 6 mjeseci do 18 godina) koji se dugotrajno liječe lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu
- zdravstvenim radnicima
- osobama koje njeguju ili žive u domaćinstvu s teškim kroničnim bolesnicima
- svima ostalima koji žele prevenirati obolijevanje od gripe
Cjepivo s antigenskim sastavom, koji odgovara virusima koji trenutačno cirkuliraju u svijetu i sukladno je preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, pruža zaštitu od tri soja virusa gripe A/H1N1, A/H3N2 i B. Za osobe starije životne dobi, posebno one koji se nisu redovito cijepili prethodnih godina i kod kojih se očekuje slabiji imuni odgovor, nabavljeno je posebno prilagođeno cjepivo, kao i posebno prilagođeno cjepivo za djecu mlađu od tri godine. Iako je cijepljenje najbolja i nezamjenjiva preventivna mjera, treba se pridržavati i ostalih općih mjera prevencije kao što su:
- izbjegavati kontakt s osobama oboljelim od gripe
- izbjegavati dulji boravak u zatvorenim prostorima u kojima boravi veći broj ljudi, posebno kada neki imaju simptome infekcije dišnih putova (kišu i kašlju)
- zaštititi usta i nos prilikom kihanja i kašljanja koristeći jednokratne maramice koje valja odmah odbaciti u koš za smeće, a ne spremati po džepovima i torbama jer sadrže sekrete dišnih putova, a s njima i moguće uzročnike infekcije
- redovito i često prati ruke vodom i sapunom
Cijepiti se možete kod svog liječnika primarne zdravstvene zaštite ili u Zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, gdje možete dobiti i detaljnije preporuke i odgovore na vaša pitanja.