Prostata: biciklisti imaju povišen PSA - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Prostata: biciklisti imaju povišen PSA

Tisuće potpuno zdravih biciklista šalju se na pretrage za rak prostate, tvrde američki stručnjaci. Zašto? Ovaj sport ili oblik rekreacije povisuje rizik “znaka upozorenja” za rak prostate – razinu PSA.

Rak prostate je najčešći rak muškaraca u zapadnoj Europi i sjevernoj Americi. U
Hrvatskoj je najučestaliji rak pluća, a zbog promjene načina života i rak
prostate mogao bi uskoro preuzeti primat.

Prostata specifični antigen (PSA) biokemijski marker prostate, revolucionalizirao je mogućnost dijagnosticiranja i uspješnog liječenja raka prostate u ranom stadiju bolesti te pridonio tome da se karcinom dijagnosticira i osobama koje nikad ne bi doznale da su bolesne. Povišena vrijednost PSA opaža se u slučaju dobroćudnog uvećanja prostate, upalnih bolesti prostate ili karcinoma prostate. Dakle osoba s povišenom razinom PSA ne mora nužno imati rak prostate! PSA nije tumorski marker nego organ specifični marker, tek jedan dio dijagnostičkih pokazatelja na osnovi kojih se donosi odluka o biopsiji prostate.

“Nažalost, neki liječnici nisu upoznati s činjenicom da biciklizam može prividno povisiti razinu PSA kod muškaraca i tako nalože svom pacijentu daljnje i nepotrebne pretrage. Sve zato jer je vožnja bicikla stvorila lažne rezultate. Povišen PSA zbog bicikla ne izlaže vozača višem riziku od raka prostate”, objasnio je Chris Eden iz Opće kraljevske bolnice u Surreyju.

Ako je upravo bicikl vaše omiljeno prometalo ili oblik rekreacije, a želite provjeriti stvarno stanje PSA, Eden savjetuje da prekinete voziti bicikl 48 sati te se tek ada odazovete pretrazi za razinu PSA u krvi.

Znate li svoj broj?

Ovaj britanski urolog savjetuje svim muškarcima iznad 40. godine rutinsku provjeru stanja PSA. Svakako, ako redovito vozite bicikl, spomenite to svom liječniku.

“Nažalost, rak prostate najčešće nema simptome. On se razvija tijekom godina. Kada su simptomi postojani, tada je najčešće već kasno, rak se proširio. U tom slučaju simptomi su npr. pritisak na mjehur, učestalo, isprekidano i otežano mokrenje, praćeno s krvi u urinu, akutni zastoj urina, bolovi u kostima i dr. Kako bi se rak prostate što ranije otkrio, potrebno je redovito, tj. jednom godišnje odlaziti na preglede i odrediti koliko je PSA u krvi. Dobna granica za prvo kontroliranje PSA, koja je nekada bila 50 godina, pomaknuta je na 40 godina.

Posebno se preporuča pregled onima koji su imali problema s raznim upalama prostate, upalama mjehura ili onima koji u obitelji imaju nekoga tko je bolovao od te zloćudne bolesti, dakle, mogući nasljedni faktor”, rekao je poznati urolog Neven Kapun za portal Ordinacija.hr

“Ironično je što tjelesna aktivnost, poput vožnje bicikla, djeluje zaštitno protiv raka prostate jer predstavlja način izbjegavanja debljanja i općenito predstavlja dobar način očuvanja zdravlja. Zato je važno da ne preplašimo bicikliste i udaljimo ih od njihovog hobija”.

K. Horvat

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo