Istraživači Medicinskog fakulteta Sveučilišta Washington ustanovili su zašto su neke osobe podložnije razvijanju bubrežnih kamenaca. Do svog su otrića stigli proučavajući laboratorijske miševe, no smatraju kako se rezultati mogu primijeniti i na ljudima.
Među faktore rizika za razvijanje bubrežnih kamenaca spada prehrana, točnije nedostatna konzumacija vode ili prkeomjerni unos soli koja se veže za kalcij i povećava rizik od stvaranja kamenaca. Drugo objašnjenje je – genetika. Gen zvan klaudin-14 obično je neaktivan u bubrezima, a prošle su studije pokazale kako je varijacija ovog gena povezana sa 65 posto većim rizikom od stvaranja bubrežnih kamenaca.
Sada su istraživači saznali više o ovoj vezi. Naime, tvrde da gen klaudin-14 obično neaktivan jer dva malena dijela RNA sprječavaju njegovu aktivaciju. Ta je neaktivnost zdrava jer dozvoljava kalciju i magneziju da se apsorbiraju u krvotok kroz bubrege. Međutim, osobe koje konzumiraju previše kalcija ili soli, a ne piju dovoljno vode, mogu prouzročiti stanje u kojem molekule RNA slabije utječu na klaudin-14, koji tada sprječava apsorpsiju kalcija u krvotok.
Upravo zato što klaudin-14 blokira kalcij ovom mineralu jedino preostaje otići u mokraću. Prekomjerna količina kalcija u urinu može rezultirati stvaranjem kamenaca u bubrezima ili mjehuru.
“Ovo nam otkriće dozvoljava da razmišljamo o boljim vrstama liječenja i načinima određivanja rizika, koji se obično povećava s godinama. Ako saznamo zašto ljudi dobiju bubrežne kamence, možda ćemo pronaći način kako to spriječiti”, objasnio je profesor medicine Sveučilišta Washingon Jianghui Hou, ujedno i voditelj studije objavljene u časopisu The EMBO Journal.
Bubrežni kamenci se stvaraju kada se u mokraći nakupi
previše određenih supstanci koje se kristaliziraju i tako formiraju kamenac
unutar urinarnog trakta (bubrezi, mokraćovod, mjehur i mokraćna cijev). Mogu
sadržavati razne kombinacije kemijskih spojeva, no najčešće se radi o
nakupinama kalcija u kombinaciji sa oksalatima ili fosfatima. Ove kemikalije se
normalno nalaze u našoj svakodnevnoj prehrani ili u kostima i mišićima
K. Horvat