Istraživači upozoravaju: nepravilno četkanje zuba može vas stajati zdravlja – tako povisujete svoj rizik od smrti zbog raka.
Do ovog su zaključka stigli američki stručnjaci koji su ustanovili poveznicu između visoke razine plaka na zubima (koje stvaraju bakterije zaostale od hrane koju jedemo) i umiranja od raka čak 13 godina ranije nego što je očekivano. Osobe koje su imale najviše naslaga na svojim zubima bile su izložene 80 posto višem riziku od preuranjene smrti zbog karcinoma!
Istraživači tvrde da upala i infekcija igraju ulogu u jednoj od pet vrsta raka, a predstavlja ključni element bolesti desni zbog plaka. Bolesti desni uzrokuju halitozu (loš zadah), krvarenje desni, karijes, povlačenje desni, pa čak i gubitak zuba jednom kada se plak “udomaći“ između zuba i ispod granice desni.
Do sada je povezan s kroničnim bolestima, poput bolesti srca. Naime, bakterije se mogu putem krvi proširiti tijelom i tako upalu prenijeti do našeg vitalnog organa – srca.
Slično podacima američke studije, i švedski su stručnjaci ustanovili vezu između loše oralne higijene i raka, no ističu kako nepravilno četkanje zuba (ili nedovoljno često četkanje) može biti pokazatelj drugih faktora stila života koji se vežu uz rak, a ne mora nužno biti sam uzrok razvijanja raka.
Tako je švedski tim proučavao gotovo 1400 osoba kroz razdoblje od 24 godina. Na početku su svi ispitanici bili u 30-ima i 40-ima, a ispitani su za faktore rizika od raka. Također je ocijenjena njihova oralna higijena: razina plaka na zubima, bolesti desni i gubitak zuba.
Niti jedan ispitanik na početku nije imao bolest desni, ali su svi imali različite razine plaka na zubima i desnima. Na kraju studije je zaključeno kako je umrlo 58 ispitanika, od kojih je 35 posto otpalo na žene, a od ukupnog broja umrlih uzrok smrti je bio ak u 35 slučajeva.
Žene su u prosjeku umrle u 61. godini, a muškarci u 60., dok se očekivalo da će žene poživjeti još 13 godina, a muškarci osam i pol godina.
Istraživanje je objavljeno u časopisu BMJ Open.
“Mekana i ljepljivija hrana će u većem postotku dovesti do zaostajanja zubnog
kamenca na zubima (pogotovo ako se dobro ne operu zubi), a tvrđa hrana (tvrđi
kruh, svježe voće…) manje će zaostajati na zubima i općenito dovesti do bolje
funkcije cjelokupnog oralnog sustava. Osim toga, neke od nepodesnih navika
(konzumiranje kave, crnog čaja, obojenih pića kao Coca-cola ili pušenje) dovode
do pigmentiranja samog kamenca pa on postaje žuto smeđe boje”, objasnila je
dr.stom. Kaja Gmaz u intervjuu za Ordinaciju – Kako se boriti protiv zubnog kamenca?
Podloga za nastajanje zubnog kamenca je zubni plak koji se
normalno stvara na zubima već par sati nakon pranja. Ove naslage plaka otvrdnu
kroz sedam dana te tako nastane kamenac. Ako ne posvećujemo dovoljno pažnje
oralnoj higijeni, njegovo će nastajanje biti pogotovo izraženo. Od velike pomoći
za pravilno održavanje zdravlja usne šupljine nam mogu poslužiti zubni konac i interdentalne četkice. Međutim, ne
postoji pravilo koje nalaže kako će se kamenac razviti samo kod osoba koje ne
vode računa o zdravlju svoje usne šupljine.
K. Horvat