Zdrava mama znači i zdrava beba, a to se odnosi i na dovoljnu konzumaciju sunčevog vitamina – vitamina D.
Vitamin D naširoko je proučavan kao vitamin čija konzumacija za sobom povlači mnoge zdravstvene dobrobiti. On pomaže u zaštiti od šećerne bolesti i bolesti srca, poboljšava mušku plodnost, štiti od senilne makularne degeneracije oka, snizuje rizik od raka debelog crijeva, zloćudnog oblika raka kože melanoma, karijesa, agresivnog raka dojke, rahitisa, osteoporoze i depresije. Naravno, od velike je važnosti i za trudnice. Ne samo da je visoka razina sunčevog vitamina ključna za zdravlje kostiju bebe, nego ona može osigurati jaču snagu ruku i više mišićne mase bebe.
Tako su britanski istraživači nedavno proučavali više od 600 novorođenčadi i njihove majke, sve do četvrte godine djetetova života. Majke koje su u trudnoći imale visoku razinu vitamina D rodile su bebe s jačom prihvatnom snagom ručica i s više mišićne mase.
“Ove veze
između majčinog vitamina D i mišićne mase potomaka mogu imati posljedice za
zdravlje kasnije u životu djeteta; mišićna masa doseže vrhunac u mladoj dobi,
prije nego što počne propadati u starijoj dobi, a mala prihvatna snaga u
odrasloj dobi je povezana s lošijim zdravljem, što uključuje dijabetes, padove
i prijelome”, objasnio je dr. Nicholas Harvey, predavač Sveučilišta
Southampton, ujedno i čelnik studije objaveljene u časopisu Journal of Clinical
Endocrinology and Metabolism.
Vitamin D se u tijelu može sintetizirati u koži pod utjecajem ultraljubičastih zraka iz provitamina – dovoljno je 15 minuta provesti na suncu bez zaštitnog faktora i na taj način možete sintetizirati 90 posto potrebe tijela za ovim vitamino. Ostatak možete unijeti putem prehrane: jedite namirnice kao što su losos, tuna, skuša, sardine, margarin, jaje ili jetrica.
K. Pužar