Malenim promjenama možete preokrenuti tijek srčanih bolesti te sniziti svoj rizik od ozbiljnijih tegoba. Saznajte kako!
Bolesti srca predstavljaju najčešće oboljenje Hrvata koje rezultira smrću! Poražavajući su to rezultati, s obzirom na dostupnost informacija o zdravlju krvožilnog sustava te dostupnosti zdravih namirnica kojima smo u Hrvatskoj okruženi. Znate li kako vaše navike utječu na zdravlje vašeg srca?
Malenim promjenama možete preokrenuti tijek srčanih bolesti te sniziti svoj rizik od ozbiljnijih tegoba.
Loša navika br. 1: Pijete zašećerene gazirane sokove
Sokovi krcati šećerima mogu povisiti razinu triglicerica. Dodatne kalorije koje unosite sigurno će ostaviti trag na vašem struku, a abdominalno ili visceralno salo povisuje rizik od bolesti srca. Ono predstavlja dubinski sloj masnoće koje prekriva unutarnje organe i razlikuje se od potkožne masti koja leži ispod kože i koju možemo obuhvatiti prstima. Visceralna masnoća će stvoriti previše slobodnih masnih kiselina u krvi koje će doputovati do jetre, gdje će oslabjeti njeno funkcioniranje i povećati rizik dijabetesa. S druge strane, trigliceridi će povećati rizik razvijanja srčanih bolesti.
Koje je rješenje? Kad osjetite žeđ (ali i prije, jer žeđ je signal da ste već dehidrirali), pijte vodu ili nezaslađeni čaj. Za osvježenje i razbuđivanje u vodu nakapajte malo limuna ili limete.
Loša navika br. 2: Jedete “bijele namirnice”
Nutricionisti savjetuju izbjegavanje bijelog šećera, bijelog brašna, bijelog kruha, bijele tjestenine i ostalih proizvoda dobivenih od ovih namirnica. Radije odaberite integralno brašno, smeđu rižu, prirodna sladila poput stevije itd. 10 dana dijete sa smeđom rižom http://www.ordinacija.hr/zdravi-tanjur/dijete/10-dana-dijete-sa-smedom-rizom/
Loša navika br.3: Jedete previše mesa
Trigliceridi predstavljaju masnoću u krvi, a namirnice bogate zasićenim mastima, poput crvenog mesa, povisuju razinu ovih masnoća. Isto ide za maslac i sir. Umjesto crvenog mesa konzumirajte bezmasno bijelo meso poput puretine i piletine. Jednako tako, povećajte unos svježeg voća i povrća kako biste tijelu osigurali antioksidanse koji štite od upala i bolesti.
Loša navika br. 4: Jedete samo prženu ribu
Prženje predstavlja najgori način pripremanja hrane zbog količine ulja u kojem se ona termički obrađuje. Iako postoje iznimke, najzdraviji način je jesti sirove namirnice, a slijede parenje, kuhanje “na lešo”, pečenje na grillu, dok je prženje na posljednjem mjestu.
Riba je namirnica koja je bogata zdravim masnoćama – omega-3 masnim kiselinama, no od njih nećete dobiti ništa korisnoga ako ribu prepržite u ulju. Umjesto toga, ribu kuhajte ili pecite na grillu.
Loša navika br. 5: Preskačete obroke
Što zbog prenatrpanog radnog dana, što zbog zaborava, što zbog lijenosti, zaboravljamo kako je svaki obrok i međuobrok tijekom dana važan. Ako preskočite doručak i ništa ne jedete do ručka ili, pak, doručkujete, a ništa ne jedete dok ne stignete kući s posla, svom tijelu ne činite nikakvu uslugu. Upravo suprotno! Metabolizam se usporava jer tijelo ne prima hranu i priprema se na dugoročniju oskudicu na način da usporava procese u tijelu. Svi koji se nadaju mršavljenju gadno će se razočarati.
Također, kada nakon pola dana gladovanja konačno sjednete za stol, šanse su da ćete konzumirati previše hrane odjednom i nećete stati na vrijeme. Rezultat će biti bolovi u trbuhu, previše konzumiranih kalorija i nakupljanje viscelarne masnoće, štetne za krvožilno zdravlje.
Loša navika br. 6: Ne krećete se
Sjedilački način života jedan je od glavnijih krivaca za visoku stopu bolesti srca, rame uz rame pušenju! Manjak tjelesne aktivnosti utječe na oblik tijela, tjelesno i mentalno zdravlje. Stručnjaci ističu kako je za osiguravanje zdravlja potrebno samo malo: 30 minuta bilo kakve tjelesne aktivnosti dnevno. To ne mora nužno uključivati trčanje ili znojenje u teretani – dovoljno je poći u šetnju, baviti se vrtlarstvom ili igrati se s djecom. Budite aktivni!
K. Pužar