Ponekad, kada se ljudi ponašaju loše (ili mi samo tako mislimo), jako je primamljivo posramiti ih komentarom. Osjećaj da smo ispravili nešto krivo može biti dobar, ali kakve to posljedice ostavlja na drugu osobu?
Sociolozi su saznali dosta toga o psihologiji osjećaja srama, a informacije koje prenosi psychologytoday.com na žalost nisu tako pozitivne:
- Osobe koje su pod stalnim opaskama drugih često pate od manjka samopouzdanja, poremećaja u hranjenju i depresije.
- Zbog srama se osoba često osjeća bezvrijednom i nemoćnom.
- Čak i ako ih drugi ne promatraju, oni se osjećaju izloženima jer u glavi stalno pretpostavljaju što drugi misle o njima.
- Kada ih se posrami često pokušavaju negacijom i stalim opravdavanjem pobjeći iz takve situacije.
- Oni će često ulaziti u riskantne situacije poput prebrze vožnje, konzumacije alkohola, opojnih sredstava i nezaštićenih spolnih odnosa.
- Stalne opaske ih čine napetima pa često reagiraju agresivno. Njihovo “otresanje” dolazi u raznim oblicima – verbalno, neverbalno, usmjereno na druge ili na sebe.
- Oni često ne osjećaju empatiju jer su prezauzeti brigom o tome što netko misli o njima.
- Kako osjećaj srama može potpuno obuzeti osobu, teško je pronaći put do potpune promjene načina razmišljanja jer se obično ne radi samo o jednom problemu za koju bi se ona mogla ispričati i nastaviti dalje.
Važno je napomenuti kako je zamijećena veza u mnogim studijama korelacija i stoga je samo sugestivne prirode; nisu definitivna demonstracija da sram uzrokuje toliko negativne posljedice.
Foto: Shutterstock
Ana A.