Gospina trava (Hypericum perforatum) poznata i pod narodnim imenima pljuskarica, trava svetog Ivana, strašno zelje i kantarion, prvorazredan je narodni lijek. S obzirom na to da cvate od svibnja do rujna, pravo je vrijeme da iskoristite darove prirode za svoje zdravlje!
Ova biljka žutih zvjezdastih cvjetova ima antibakterijsko, antivirusno i antimikotično (protugljivično) djelovanje. Ulje gospine trave tj. kantarionovo ulje najpoznatiji je pripravak od ove biljke, a koristi se za ublažavanje menstrualnih grčeva i ublažavanje bolova u mišićima, ali i tretiranje opeklina izazvanih prekomjernim izlaganjem suncu. Umiruje nadraženu kožu, hidratizira i potiče obnavljanje stanica. Najdjelotvornije je ako se istodobno uljem masiraju bolna mjesta i ispija čaj gospine trave.
Ulje gospine trave odlično je za sprečavanje rana kod bolesnika koji stalno leže (dekubitus), ali i za prematanje rana koje teško zacjeljuju te lakših opeklina. Koristi se za masažu zbog poticanja cirkulacije. S obzirom na njegovo ljekovito djelovanje na kožu, mogu ga koristiti i trudnice kako bi spriječile ili ublažile pojavu strija, no one bi se trebale suzdržati od ispijanja čaja od gospine trave. Uljem gospine trave možete ublažiti i bolne grčeve u beba tako da im trbuščić masirate s malo ulja.
Sami napravite ulje gospine trave
Litru hladno prešanog ulja (od masline ili uljane repice) ulijte u prozirnu staklenu bocu i dodajte sto grama svježih cvjetova gospine trave. Bocu prekrijte gazom i učvrstite gumicom. Ostavite na sunčanom mjestu 40 dana kako bi cvjetovi otpustili ulje. Tamnocrvenu tekućinu zatim dobro procijedite kroz gazu i dodatno pritisnite cvjetove. Ovako dobiveno ulje gospine trave prelijte u tamnu bocu i čuvajte na sobnoj temperaturi.
Izvor: Moje zdravlje/Karmen Pužar