Uz sve ono lijepo što majčinstvo donosi, većina žena koje su netom postale majke bez problema će vam se požaliti na tupu ili oštru bol, glavobolje i umor, nelagodu pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti, pa čak i pri spavanju.
Neke mame žale što nisu rodile ranije, jer bi im zasigurno bilo lakše, ali razmislite – višesatno nošenje puzavca teškog 10 ili više kilograma je stravično naporno! A tu su i kolica sa svim (ne)potrebnim priključcima, pa torba prepuna kojekakvih krpica, bočica i drugih stvarčica bez kojih jedna moderna mama i beba naprosto ne mogu napustiti svoje gnijezdo.
Evo nekoliko praktičnih savjeta na koje smo naletjeli listajući časopis Parenting koji bi vam mogli pomoći u brizi oko povremeno bolnih dijelova tijela:
Bolovi u leđima zbilja jesu veliki problem! Mnogo je razloga zbog kojih mame osjećaju bolove u leđima, no jedan od najupečatljivijih je činjenica da mame nikada ništa ne smije iznenaditi i moraju u svakom trenutku biti spremne na sve, od hranjenja i presvlačenja bebe u neljudskim uvjetima pa do potencijalnog potresa! Rješenje: Ne natrpavajte se preko svake mjere! Pelene, maramice, zamjenska dojka te robica i gotovi ste!
Na kukove i vrat kao funkcionalne dijelove tijela možete zaboraviti ako vam je mezimac iz kategorije “konkretnijih” beba! Rješenje: Investirajte u nosiljke koje bebinu težinu ravnomjerno raspoređuju! Postoje razne dizajnerski jednostavnije ili složenije a cijena je zanemariva stavka u usporedbi s cijenom umjetnog ramena ili kuka.
Istegnuća ligamenata su također izrazito neugodne pojave a najčešće pogađaju majke vozačice u autu, dok se okreću i komuniciraju s nemirnim puzavcem ustoličenim u autosjedalicu. Slično se događa i pri podizanju djeteta u spornu sjedalicu. Rješenje: Kada postavljate dijete u sjedalicu, nemojte se izvijati preko pola auta, već postavite dijete u sjedalicu, zatim sjednite pored njega i tek onda prionite zakopčavanju i umatanju.
Svakodnevna pogrbljenost također muči brojne mame a da toga nisu ni svjesne. Ruku na srce, koliko mama uopće obraća pažnju na pravilno stajanje i držanje dok gura kolica?! Tu i tamo im tijelo ipak signalizira da Sizifov posao guranja stijene na vrh brda može ostaviti dalekosežnije posljedice. Rješenje: Podesite ručke kolica tako da ih možete držati i gurati bez grbljenja. U svakom trenutku probajte biti svjesni svoga tijela i zapamtite ono što vam majka od malena govorila, “Stani uspravno i drži glavu visoko“. Ovaj mamin savjet je doduše primjenjiv na ostale životne situacije, ne nužno na guranje bebe u kolicima!
Liječnici preporučuju da nikada ne nosite više od 10 posto svoje tjelesne težine na ramenima, uključujući i težinu vašeg djeteta. Mame, good luck! Znamo da će vam trebati.
Imate li vi kakvih savjeta koji će drugim majkama pomoći olakšati bol?
B. Mrak