Novo istraživanje Rutgers Healtha pokazuje da, ako depresija kod očeva ostane neprepoznata ili neliječena, negativne posljedice po djecu – posebno u društvenom i ponašajnom smislu – mogu trajati godinama.
U studiji objavljenoj u časopisu American Journal of Preventive Medicine, dr. Kristine Schmitz, docentica pedijatrije na Rutgers Robert Wood Johnson Medical School, zajedno s kolegama s Rutgersa, Princetona i Sveučilišta Rider, otkrila je da su djeca koja su bila izložena očevom depresivnom stanju prilikom polaska u vrtić znatno češće pokazivala poteškoće u ponašanju i slabije socijalne vještine s devet godina.
Moramo uzeti u obzir depresiju kod oba roditelja, ne samo kod majki. Depresija je izlječiva, a pedijatri bi trebali otvoreno razgovarati s očevima i razvijati pristupe koji su prilagođeni njihovim potrebama, istaknula je Schmitz.

Ipak, malo je istraživanja usmjereno isključivo na depresiju kod očeva, osobito nakon prve godine djetetova života, i još manje ih povezuje mentalno zdravlje očeva s ponašanjem djece.
Kako bi se popunila ta praznina, Schmitz i tim koristili su podatke iz istraživanja Future of Families and Child Wellbeing Study (FFCWS), koje prati djecu rođenu između 1998. i 2000. u 20 velikih američkih gradova. Dva ključna podatka korištena u analizi odnosila su se na depresivne simptome kod očeva kada su djeca imala 5 godina te na procjenu ponašanja djece u školi s 9 godina, koju su ispunjavali njihovi učitelji.
Polazak u vrtić je važan razvojni trenutak, a poteškoće koje se tada pojave mogu utjecati na ponašanje u osnovnoj školi, pa čak i kasnije, kroz srednju školu, navodi se u studiji.

Analizirajući podatke 1.422 oca – od kojih je 74% živjelo s djecom barem pola vremena kad su imala 5 godina – istraživači su pronašli jasnu vezu između depresije kod očeva i problema u ponašanju kod djece, uzimajući u obzir sociodemografske čimbenike i depresiju kod majki.
Na primjer, djeca čiji su očevi prijavili simptome depresije (npr. osjećaj tuge, bezvoljnosti ili potištenosti) kad su djeca imala 5 godina, imala su s 9 godina veću vjerojatnost za izraženu nemirnost, prkos, ljutnju, te manjak suradnje i samopouzdanja.
Važnost rane prevencije
Schmitz navodi nekoliko mogućih objašnjenja: depresija može utjecati na kvalitetu roditeljstva i smanjiti emocionalnu podršku koju dijete prima. Također može uzrokovati konflikte i dodatni stres u obitelji.
Ovo istraživanje prvo je populacijski utemeljeno istraživanje u SAD-u koje jasno pokazuje vezu između depresije kod očeva i ponašanja djece u školi. Rezultati ukazuju na važnost ranog prepoznavanja i pomoći očevima koji imaju depresivne simptome, kako bi se zaštitila i dobrobit njihove djece.

Novije mišljenje: Anskioznost nije psihički poremećaj
Iako depresija kod očeva može biti povezana s izazovnim ponašanjem djece, postoji razlog za optimizam. Rano prepoznavanje problema i pružanje podrške može poboljšati mentalno zdravlje i očeva i djece.
Kao roditelji, možemo pokazati djeci da je u redu tražiti pomoć kad nam je teško. To je lekcija koju će djeca nositi cijeli život, zaključuje Schmitz.
A. H.