Mislim da će se mnogi složiti kad kažem da je odlazak na plažu s malom djecom pravi poduhvat.
Prvo treba potrpati u torbe sve najbitnije. Pod tim mislim sve ono što će djecu zabaviti na par sati i u času utažiti glad i žeđ. Sve ostalo je manje bitno.
Nosi se sve što stane
Naravno da to nije neki problem ako nemate malo dijete koje se baš tada pokušava popeti na stol i domoći se čaše, koje vadi van ono što vi marljivo slažete jer je primjetilo svoje igračke ili koje vrišti jer ne može taj tren van.
Uspjeh Vatrenih odlično utječe i na djecu – zbog njih zaboravili na igrice, mobitele…
Nakon svega toga i supješnog izlaska, treba još sve to najnužnije nekako zagurati u prtljažnik koji ne može podržati ni pola stvari koje se planira staviti u njega. Nekim čudom nama roditeljima to uspijeva. Koliko sam se puta sama sebi načudila što sam sve uspjela ugurati u taj prtljažnik.
Natezanju nema kraja
Ali tu nije kraj pripremama za put na plažu koja je otprilike 10 minuta vožnje od apartmana. Još treba staviti vrištećeg mališana u auto sjedalicu.
To otprilike traje barem 20 minuta, pa si mislite da je bolje da ste uzeli par stvari i malo prošetali – već bi bili tamo. Ali sad ste tu gdje jeste i nema šanse da vadite stvari koje ste jedva jedvice stisnuli u prtljažnik.
Uz ponavljanje rečenice poput: “Marko kaže ne u sjedalicu, ne u sjedalicu. Marko kaže ne u sjedalicu.” i odvraćanje pažnje nekom igračkom ili hranom, cijela situacija se brzo smiri i konačno se kreće na plažu.
Čim ste malo otpuhnuli, već morate izaći iz auta i sve te silne stvari izvući van. A i dijete je tu koje treba vašu asistenciju. Tako natovareni stvarima i gurajući kolica nekako se već stigne do željenog mjesta na plaži.
Nakon brzinskog raspakiravanja koje je moguće jer je mališan zabavljen omiljenom kanticom u koju trpa pijesak, mama obično shvati da je zaboravila nešto od svojih stvari. Ali nakon svega, to se čini manje bitnim. Glavno da se stiglo na plažu i da je mališan zabavljen.
A da bi odlazak na plažu bio užitak i da se sve ovo ne bi ponavljalo svaki dan, evo par savjeta:
- uzeti samo par igračaka (kantica i lopatice su sasvim dovoljne – pijesak, kamenčići i pužići su djeci super zanimacija)
- suncobran ili nešto što će štititi mališana i vas od sunca
- krema za sunčanje za vas i za mališana
- šeširići koji se mogu zavezati
- puno vode i dovoljno hrane
- vrećica za igračke (pijesak je jako teško u potpunosti istresti, pa da ne bi bilo sve puno, stavite ih u posebnu vrećicu)
- baby puder za lakše skidanje pijeska s kože
- bazen za napuhavanje (neke bebe ne vole more i pijesak, a i lakše ih je držati na oku)
Odvikavanje od pelena – kada je pravo vrijeme i kako krenuti?
Foto: Shutterstock