Pripremite dijete na početak nastave čestim razgovorom o toj temi.
Pričajte svom djetetu o svojim zabavnim dogodovštinama iz škole, recite mu da će u školi upoznati mnogo novih prijatelja i da će mu biti zabavno, a korisno je i prošetati do škole kako bi dijete vidjelo kako izgleda prostor u kojem će boraviti.
Djeca i slobodne aktivnosti – koliko je previše?
1. Bez straha od škole
Tijekom svih razgovora i kasnije početka nastave, budite staloženi i vedri, nemojte pokazivati da se vi možda pribojavate početka nastave i polaska djeteta u školu.
Ako vaše dijete vidi naznake nelagode ili straha na vama, to će samo pojačati njegove strahove. Neka stekne dojam da je škola ugodno, zabavno i sigurno mjesto, a polazak u školu razlog za veselje cijele obitelji.
2. Razlog za slavlje
Dobro je osmisliti i malu obiteljsku svečanost kako bi dijete vidjelo da je polazak u školu nešto za proslaviti, umjesto bojati se.
I vaše dijete želi trenirati nogomet? Trener otkriva kako prepoznati i je li talentirano
3. Bez usporedbi, molimo
Nemojte uspoređivati vaše dijete s drugom djecom. Nije potrebno da vaše dijete zna pisati, čitati i računati prije polaska u školu – sve će to učiti u prvom razredu.
Kako da prvi tjedan škole prođe bez muke?
4. Ne očekujte samo petice
Također, nemojte imati pretjerana očekivanja od ocjena koje će vaše dijete dobivati u školi. Uloga škole nije samo obrazovna, već i odgojna, te uključuje i učenje nošenja s neuspjehom, razvijanje odgovornosti i socijalnih vještina, što je u konačnici važnije od samih ocjena.
5. Osmislite svoj ritual
Ako vaše dijete pokazuje znakove prevelikog stresa (plakanje, odbijanje odlaska u školu, odbijanje da se odvoji od vas), osmislite s njim mali “ritual” koji ćete ponoviti svaki dan pri odlasku u školu i kad dočekate dijete ispred škole nakon nastave (recimo, pusa u dlan “za kasnije”, nošenje najdraže igračke u školu ili vedri crtež koji su nacrtali roditelji za ohrabrenje…).
Učitelji i stručni suradnici škole tu su da pomogu vašem djetetu. Ne libite se zatražiti pomoć i savjet ako je to potrebno.
Kako s pretilim djetetom razgovarati o hrani
Ivana Delač, prof. psih. i dipl. psih. s dugogodišnjim iskustvom rada u osnovnim i srednjoj školi
Foto: Shutterstock