Neobavezno čavrljanje i izmjenjivanje glasina žene čini doslovno zdravijima, potvrdilo je nedavno istraživanje.
Stručnjaci su otkrili da tračanje podiže razinu progesterona, hormona odgovornog za smanjenje osjećaja tjeskobe i stresa. Također, trač sam po sebi igra veliku ulogu u interakciji s društvom, što žene svakako čini sretnijima.
Istraživanje je uključivalo grupu od 160 studentica, koje su bile podijeljene u parove. Dio studentica postavljalo je pitanja partnerici kako bi se bolje upoznale. Pitanja su bila razna, poput: “Kada bi imala mogućnost večerati s bilo kim u svijetu, tko bi to bio?”, ili”Što smatraš najvećim postignućem u svom životu?”.
Drugi dio studentica u zadatak je dobilo proučavanje studije o botanici.
Nakon eksperimenta žena koje su odgovarale na “trač pitanja” imale su povećanu razina progesterona, dok u drugoj skupini nije došlo do takvog povećanja. Stručnjaci ove rezultate objašnjavaju činjenicom da je veliki broj hormona zaduženih za stvaranje veza i normalnog ponašanja doveo do smanjenja stresa i tjeskobe.
Vrlo je važno otkriti veze između bioloških mehanizama i ljudskog društvenog ponašanja. Te veze pomažu nam da shvatimo zašto su ljudi u bliskim odnosima mnogo sretniji, zdraviji i žive dulje od onih koji su društveno izolirani.
Progesteron je hormon koji nastaje u jajnicima, te priprema maternicu na trudnoću. On također smanjuje infekcije te zaustavlja pretjerano stvaranje estrogena koji može povećati vjerojatnost oboljenja od karcinoma.
Maja Popović