Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Anksioznost i Zoloft

Objavljeno 09.04.2015.

Psihološki problemi

Poštovana doktorice, Imam 40 godina i patim od anksioznosti već duži period. Prije par godina liječila sam se sa Zoloft tabletama i bila sam poslije toga jedan duži period dobro. Krajem 2013 godine simptomi su mi se počeli vraćati tako da mi je moj psihijatar u februaru 2014 godine uključio Escitalopram 10 mg i išla sam na psihoterapije. Poslije izvjesnog vremena počela sam se osječati bolje. Terapiju sam u dogovoru sa psihijatrom prestala piti u decembru 2014. godine. Odmah pri prestanku korištenja terapije osjetila sam promjene i kao vraćanje simptoma ali kontala sam da će to vremenom proći i da je to period odvikavanja od antidepresiva. Zanima me dali su ti simptomi do sada trebali da se povuku ili treba da ponovo nastavim sa korištenjem antidepresiva jer još uvijek se ne osjećam dobro. Unaprijed zahvalna!

Koliko se može procijeniti prema ovome što pišete, odgovor je, da, trebala bi nastaviti s antidepresivnom terapijom, a možda i psihoterapijom. No, nezahvalno je na ovaj način procijeniti težinu smetnji, npr. u kojoj mjeri vaši simptomi nekada i sada ometaju vaše funkcioniranje. Ako je to na zadovoljavajućoj razini, onda se može čekati. Naročito ako smatrate da vam u nekim stvarima ide bolje. Simptomi se mogu pojavljivati i tijekom liječenja, bez obzira kojim pristupom. A nekad ostanu i nakon uspješnog liječenja, no promijeni se odnos prema tim simptomima. Savjetujem kontrolu kod nekog tko vas poznaje.