Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kontracepcija

Hitna kontracepcija uzrokovala hormonski poremećaj?

Objavljeno: 09.06.2010.

Prije 3 godine konzumirala sam hitnu kontracepciju vikela! Nakon 6 mjeseci počela mi je jako ispadati kosa, primijetila sam dlakavost na nausnicama, grudima i trbuhu. Je li moguće da je došlo do nekog hormonskog poremećaja? Ciklusi su mi uredni, 28 dana. Radila sam uzv jajnika i papa test i sve je uredu. Zanima me koji dan ciklusa se vade spolni hormoni, i da li je ova pilula štetno djelovala na moj organizam pa mi se događaju ove promjene?

Smješteno u Kontracepcija

Uzimanje Vikele, koja je propisana kao hitna kontracepcija, sasvim sigurno nema nikakve veze sa znakovima, odnosno simptomima koje opisujete. Ovi simptomi bi možda mogli upućivati na poremećaj u radu jajnika, ali posve sigurno, Vikela uzeta prije pola godine s time nema nikakve veze. Nakon što je poslije uzete Vikele uslijedilo očekivano krvarenje, od nje više ništa nije ostalo u organizmu i tu ne može biti nikakvog produženog djelovanja. Vaš ginekolog može istražiti sadašnji rad jajnika (ponekad za to trebaju hormonske analize, a ponekad i ne) pa će se donijeti odluka o daljem postupku.

Slična pitanja