Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Krvavi iscjedak uslijed normalnog uzimanja kontracepcijskih tableta i provjera hormona na kontracepcijskim tabletama

Objavljeno 27.04.2012.

Kontracepcija

Dobar dan! 22 godine, žensko, 163 cm, 57 kg. Studiram u Češkoj, ali sam u veljači bila kod kuće na praznicima. Išla sam kod ginekologa, napravio mi je papa test no još uvijek nemam rezultate testa. Međutim, imam manji problem. Naime, pojavio mi se krvavi iscjedak unutar normalnog uzimanja ružićastih tableta (koristim Yaz kontracepcijske pilule, vec dvije godine i 3 mjeseca, s tim da sam na početku koristila Dijane- prvih 10 mjeseci). Dakle, sada sam na 15. ružićastoj tableti i pojavio mi se krvav iscjedak kao na početku menstruacije, koju bih trebala dobiti tek za 14 dana. Prošli tjedan sam imala problema s probavom - proljev, koji je trajao otprilike 5 dana, ne znam da li je to neka viroza koju sam pokupila, ili mi je zasmetala oštra indijska hrana, pa sam odmah povezala s tim, jer se tablete nisu mogle dobro apsorbirati u organizam. Kod proljeva sam uzimala medicinski ugljen, u količini svega dvije tablete. Kasnije sam takoder imala problema s rastom umnjaka, pa sam protiv bolova uzimala Lekadol, u količini tri tablete. Problema s mokrenjem nemam. Stolice su česte. Ne pušim, pijem povremeno. Posljednji spolni odnos bio je 13.01. sa dodatnom zaštitom-kondom, a zadnje tri menstruacije su bile redom : 11.01.-17.01. ; 08.02.-12.02. ; 07.03.-12.03. Zanima me da li je taj iscjedak nesto alarmirajuće , ili ne bi trebao biti preveliki problem? Pojavio mi se 22.3. i u rasponu od tri dana sam primjetila da je onako crvenkast, odnosno krvav, nekad pomalo smećkast, ali nije obilan. Isto tako, možete mi reći nakon koliko točno vremena od početka uzimanja kontracepcije mogu napraviti ponovno sve kontrole s hormonima da se vidi da li mi je kontracepcija pomogla što se moje terapije tiče (povišena razina testosterona) pa da znam mogu li ih prestati koristiti ili ne? Unaprijed Vam se zahvaljujem.

Sigurno je da je proljev djelovao na apsorpciju lijeka u krvotok, i vjerovatno ste radi toga, a i stresa kojem ste bili izloženi, imali tzv. probojno krvarenje. Ako se ovaj mjesec to ne ponovi, onda možete biti mirni, i ne mislim da je došlo do nepodnošenja kontraceptiva. Što se tiče povišene razine testosterona, odnosno i u drugim slučajevima, kad se radi o poremećenom odnosu nekih drugih spolnih hormona kontracepcija se uzima da bi se izregulirala njihova razina, i dovela približno u normalne vrijednosti. Pa se i poteškoće-tipa dlakavosti, neredovitih ciklusa, akni -posljedično smanjuju. Napravite li kontrolu hormona ona će možda pokazati normalne vrijednosti, a možda će biti blago poremećene. Kontracepcija ne “izliječuje” primarni poremećaj hormona u samom jajniku , već samo “izvana”-slikovito rečeno – umjetno oponaša prirodan ciklus. Naravno, nakon djelovanja kontracepcije,može se- i to ne rijetko,dogoditi da jajnici bolje rade, odnosno ovuliraju, redovitije nego prije. Znači, nema velike koristi ni pouzdanosti od kontrole hormona tijekom uzimanja hormona. Možete koji mjesec prekinuti uzimanje tableta, ako želite provjeriti kakva je razina testosterona, međutim, vjerojatno je da će se tada opet njegova razina vratiti na prijašnju, možda koju jedinicu manje, zajedno sa svim simptomima koje uzrokuje njegova povišena razina.