Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Povišen fibrinogen nakon korištenja kontracepcijskih pilula

Objavljeno 08.06.2010.

Kontracepcija

Nakon što sam godinu dana koristila kontracepcijske pilule, povisio mi se fibrinogen na 4.4. Nakon tomjesečne pauze, snizio se na 3.9. Međutim, i dalje mi je savjetovano da ne koristim hormonalnu kontracepciju. Može li se sniziti fibrinogen i može li se to postići zdravom prehranom?

Ne zabrinjavajte se zbog fibrinogena jer jer normalno da se kod dugotrajnijeg uzimanja kontraceptiva koji se filtriraju putem jetre mijenjaju i koagulacijski parametri i jetreni enzimi, ali sve ipak ostaje u granicama. Jasno, ukoliko u Vašoj obitelji postoje neki tromboembolijski incidenti, onda  ćete koagulacijske parametre malo češće kontrolirati, ali tada ne s običnim nego proširenim koagulogramom. Navest ću Vam primjer nekih trudnica koje u trudnoći imaju fibrinogen i do 14, naravno tada pogotovo ako se radi o trudnicama s visokim tlakom inerveniramo s antikoagulantnom terapijom niskomolekularnim heparinom.