Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Strah, stezanje u grlu, osjećaj gušenja, lupanje srca, valovi vrućine i “manje” vrtoglavice

Objavljeno 17.03.2016.

Psihološki problemi

Zdravo, želim vas pitam za mišljenje. Prije tri godine imala sam vezu i prekinula sam i čak u toku tog perioda osjećala sam kao da mi nešto titra u predjelu grla, ali na onom dijelu gdje aorta pulsira. To sam ignorirala. I iznenada mi se prošle godine javilo lupanje srca, što me uznemiruje. Krvna slika - imala sam nisko željezo pa sam pila Heferol 2 mjeseca i popravila se. Međutim, od tada imam neki strah u sebi, vrlo često mi se javi taj simptom stezanja u grlu, ali kao neki grč od 3-4 sekunde i prestane i bude mi kratko vruće. Bojim se da mi nije štitna žlijezda problem, ali nisam sigurna jer nemam nikakve vidljive promjene. Isto mi se javljalo kao da imam u grlu nešto da mi stoji i ne mogu progutati. Međutim, na internetu sam pročitala da je to samo osjećaj. I ignorirala sam ga i prošlo je. Isto sam na orl bila i doktor me pregledao, kada sam počela plakati jer osjećam unutarnji neki nemir stalno kao da strah imam neki. On mi je propisao Dimigal tablete jednu tablu da popijem jer mi se vrtoglavica manja javljala. Kad sam popila to prestalo je. Međutim, jedino taj osjećaj mi se javlja stezanja kratkog u grlu, što me uplaši i kao da imam plitak dah i mislim ugušit ću se. Možete mi odgovoriti što bi to moglo biti? Je li to na psihološkoj bazi? Hvala

Poštovana, Vi imate simptome anksioznog poremećaja-strah, nemir, stezanje u grlu, osjećaj gušenja, lupanje srca, valovi vrućine, osjećaj “manje” vrtoglavice-koji se javio nakon prekida emocionalne veze. To je psihički poremećaj koji se javlja kao reakcija na stres i traumu. Od ORL specijaliste ste dobili antihistaminik (Dimigal) koji izaziva sedaciju-smirenje-ali ne rješava Vaše anksiozne smetnje. Javite se psihijatru zbog određivanja eventualne medikamentne terapije i psihoterapije.