Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Tremor zbog anksioznosti

Objavljeno 22.02.2016.

Psihološki problemi

Poštovani, pacijent 1962. godište, 171 visina, 90kg. Dijagnoza: teška depresivna epizoda s epizodama manije. Prije 5 godina pila je zoloft kada je bolest bila u početnom stadiju. Zadnjih 2 godine se bolest pogoršala s neprestanim paničnim napadima, anksioznošću u krajnjem stadiju, te je bila hospitalizirana. Uz pomoć terapije ( Olanzapin, depakine chromo, anafranil, lexaurin pp i još mnogi drugi lijekovi) išlo je na bolje. Nestala je anksioznost zadnjih godinu dana, ali se pojavio tremor koji je intenzivan i prestaje samo kada spava navečer i po danu kada popije lexaurin 3mg, ali nakon prestanka djelovanja lexaurina počinje ponovo, trese se cijelo tijelo bez obzira što se dobro osjeća. Ima želju da ustane, da radi. Zadnjih mjeseci terapija je Depakine 500 2x, Amaryl 1,5 1x, Velafax3,5 1x. Tremor je zaista intenzivan i ne prestaje. Počne nakon sat vremena od kada popije terapiju. To je sve što joj pravi probleme, a inače je vrlo vesela osoba, zdrava, željna života, ali joj fizički tremor ne da da fukncionira. Je li to od lijekova? Doktor je rekao da će narednu kontrolu polako izbacivati depakine, ali je naglasio da će oprezno s tim lijekom.

Poštovani, Depakine Chrono (vrlo rijetko) i antidepresivi (u većim dozama) mogu izazvati tremor. Kako se tremor javlja nakon uzimanja lijeka moguće je da su lijekovi problem. Međutim, napisali ste da je i uz prijašnju garnituru lijekova bolesnica imala tremor. Moguće je da je unatoč svim psihofarmacima koje uzima bolesnica i dalje anksiozna i da zbog anksioznosti ima tremor. U svakom slučaju je nužna korekcija medikamentne terapije.