Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Venlafaksin i Amitriptilin uzrokuju serotoninergički sindrom?

Objavljeno 29.02.2016.

Psihološki problemi

Poštovani, kod terapije Venlafaksin 150mg, Amitriptilin 10mgm depakine chrono 500mg, je li Venlafaksin i Amitriptilin mogu uzrokovati serotoninski sindrom? Pročitala sam da ovu kombinaciju treba izbjegavati. Na američkoj stranici, interakcija lijekova ova dva kada se koriste zajedno su pod crvenom oznakom. Također, s jedne domaće stranice navode da triciklički antidepresiv Amitriptilin izaziva serotoninski sindrom i uz njega na listi je i ponovni pohranitelj serotonina Venlafaxin. Zašto je doktor dao oba lijeka da se koriste zajedno, da li je to rizično? Hvala

Poštovana, ne znam kakve smetnje imate, kako ih je Vaš liječnik dijagnostički opisao i zaista ne znam zašto je Vaš liječnik kombinirao tu minimalnu dozu amitriptilina-Amyzola (10 mg/na dan) s venlafaksinom (Velafaxom od 150 mg na dan) uz Na-valproat (Depakine Chrono 500 mg na dan), ali nema ništa krivo u toj kombinaciji. Kombinacije lijekova teorijski, a i praktično mogu imati neke interakcije koje mogu biti i štetne. Svaka reakcija na lijekove je individualna, ali sam gotovo sigurna (koliko mogu biti za pacijenticu koju nisam vidjela) da nećete dobiti serotoninergički sindrom od kombinacije koju uzimate u ovim dozama. Problem je što još imate straha, što niste dobro, što nemate komunikaciju sa svojim psihijatrom da bi ga mogli pitati sve što Vas zanima o Vašoj terapiji već čitate stručne stranice koje neadekvatno tumačite.