Zbog svojih ljekovitih svojstava, stolisnik se već dugi niz godina koristi u narodnoj medicini, najčešće u obliku čaja, ali i direktno pri zaustavljanju krvarenja i zarastanju rana.
Stolisnik (Achillea millefolium), poznat i pod nazivom “hajdučka trava”, od davnina je poznat kao ljekovita biljka. Samonikla je, široko rasprostranjena i ublažava razne zdravstvene tegobe, a naziv je dobila po grčkom junaku koji je stolisnikom liječio rane, no u te svrhe upotrebljavali su ga i hajduci koji su ga nosili oko vrata. Cvijet, koji može biti bijele ili roze boje, skupljen je u cvat i smješten na vrhu stabljike čija se visina kreće od 30 do 80 cm. Listovi su perasti sačinjeni od više listića, zbog čega je ova biljka i dobila naziv “stolisnik”, a može ga se pronaći na gotovo svakom koraku u našoj okolini, na livadama ili uz puteljke.
Hajdučka trava, odnosno stolisnik sadrži saponine, tanine, masne kiseline, alkaloid ahilein, vitamin K, askorbinsku, mravlju i octenu kiselinu, gorke tvari, kamazulene, ali i kalij, magnezij, željezo, te mikroelemente poput bakra, cinka, kobalta, molibdena, aluminija, selena, bora…

Zbog svojih ljekovitih svojstava, stolisnik se već dugi niz godina koristi u narodnoj medicini, najčešće u obliku čaja, ali i direktno pri zaustavljanju krvarenja i zarastanju rana. Njegove su ljekovite osobine mnogobrojne, a osim kao čaj koristi se i kao oblog, krema, napitak, kupka ili u obliku kapsula. Od te se biljke spravljaju i eterična ulja, koja se dobivaju destilacijom pomoću vodene pare, a pomaže kod upala i oteklina, zaustavlja krvarenje na otvorenim ranama i ubrzava proces zgrušavanja.
Također, pozitivno djeluje na urinarni i probavni trakt, pomaže kod pomanjkanja apetita i nadutosti, ublažava tegobe kod menstrualnih ciklusa, tijekom kojih umanjuje pretjerano krvarenje, a regulira i neredovne menstrualne cikluse. Čaj od hajdučke trave izaziva znojenje i snižava povišenu temperaturu tijela izazvanu prehladom te gripom, snižava povišen krvni tlak, pomaže pri liječenju hemoroida i proširenih vena, utječe na pročišćavanje krvi, zaustavlja krvarenje iz nosa.
Uberite i sušite ga sami
Zbog gorkih biljnih sastojaka koristi se i za poboljšanje apetita, poticanje probave, ublažava grčeve u želucu, olakšava rad jetre, ako je poremećen rad žučnog mjehura. Čaj je to koji vraća snagu, liječi rane i čisti jetru, a usto djeluje protuupalno i antibakterijski. Kod ljudi koji su skloni nervozi preporučuje se češće pranje cijelog tijela rashlađenim čajem ove biljke, ujutro i navečer. Usto, smanjuje tegobe kod gihta i reumatizma, a dobro djeluje i na liječenje šećerne bolesti naročito u njenom početnom stadiju.
Čaj od stolisnika može se pronaći u svim trgovinama zdrave hrane, ali i brojnim ljekarnama, no zbog njegove široke rasprostranjenosti u prirodi, možete ga brati i sami. Beru se cvjetovi i gornji dijelovi stabljike, te se suše na tamnom i prozračnom mjestu, a kako biste izbjegli pesticide i druge štetne tvari, najbolje je koristiti ekološki uzgojeni stolisnik. Što se pak pripreme tiče, dovoljno je jednu čajnu žličicu stolisnika preliti s oko 200 mililitara vode te ostaviti desetak minuta da odstoji.
Beru se cvjetovi i gornji dijelovi stabljike, te se suše na tamnom i prozračnom mjestu, a kako biste izbjegli pesticide i druge štetne tvari, najbolje je koristiti ekološki uzgojeni stolisnik.
Iako je izuzetno zdrav, pretjerana konzumacija pak može dovesti do brojnih problema, stoga se ne preporučuje ispijanje više od dvije šalice dnevno. U slučaju da se popije više, može se javiti osjetljivost kože na sunce, mogu se pojaviti problemi sa želucem, a ne preporučuje se ni konzumiranje u trudnoći, tijekom dojenja, prije operacije te osobama koje koriste lijekove za razrjeđivanje krvi.
( Ordinacija.hr )