Američki istraživači tvrde kako je ženski mozak osjetljiviji na alkohol od muškog. Do ovog su zaključka stigli nakon što su istraživali mozgove stotinjak mladih osoba, od kojih je 40 sudjelovalo u pijankama (stručnjaci Sveučilišta u San Diegu i Stanfordu pijanku su definirali s najmanje četiri popijena alkoholna pića zaredom kada su u pitanju djevojke i pet pića za mlade muškarce).
Moždana aktivnost u nekoliko centara bila je smanjena nakon djevojačkog opijanja usporedno s djevojkama koje nikada ne piju alkoholna pića, pogotovo kada je u pitanju sposobnost obraćanja pozornosti i pamćenje. “Ovo sugerira da bi djevojke mogle biti posebno osjetljive na negativne učinke pretjerane konzumacije alkohola”, tvrdi Susan Tapert, koja je radila na istraživanju.
Stručnjaci razliku u osjetljivosti na alkohol između spolova objašnjavaju činjenicom što je razvoj ženskog mozga napredniji od razvoja muškog mozga za godinu ili dvije, što znači da su oštećenja mozga veća u istoj dobi. Također, naglašavaju kako postoje hormonalne razlike između spolova, a žene imaju sporiji metabolizam i više masnih tvari.
Iznenađujuće, zaključeno je kako je čak 30 posto američkih maturanata koji su sudjelovali u istraživanju sudjelovali u pijanki proteklog mjeseca.
K. Horvat