Ako posao možete obavljati kombinirajući sjedenje s kretanjem i stajanjem, sjedenje nije rizični faktor. No ako ste primorani dugo sjediti razmislite barem kako ublažiti simptome umora, oticanja nogu i pucanja kapilara, piše Net.hr
Iako sjedenje ne zahtjeva toliki napor mišića poput fizički zahtjevnih poslova i ono može uzrokovati zamor mišićnog tkiva. Mišići moraju održavati trup, vrat i ramena u fiksiranom položaju. Ovaj fiksirani položaj uzrokuje stiskanje krvnih žila u mišićima što smanjuje dotok krvi u mišiće – koji za svoj rad upravo sad trebaju kisik i hranjive tvari. Nedovoljna opskrba krvi ubrzava umor i čini mišiće sklonijima ozljeđivanju.
Zaposlenik koji dugo sjedi može osjetiti i opće pogoršanje zdravlja – posebno ako i nakon posla ne vodi fizički aktivan život. Najčešći zdravstveni problemi koji se javljaju kod onih koji dugo sjede su problemi sa cirkulacijom krvi i povrede koje utječu na pokretnost.
Zbog smanjene mobilnosti usporava se rad srca i protok krvi. A održavanje istog uspravnog položaja dok sjede dodatno smanjuje cirkulaciju.
Olakšajte si (ako već ne možete naći posao koji ne zahtjeva toliko sjedenja):
- Redovito se ustanite – barem svakih 30 minuta istežući tijelo, rotirajući članke i šetajući barem da bi popili vodu
- Nakon posla što više šetajte
- Redovito vježbajte
- Jedite hranu bogati vlaknima i kalijem
- Izbjegavajte visoke pete
- Izbjegavajte usku odjeću ili čarape koje stežu članke i dodatno usporavaju cirkulaciju
- Ne sjedite prekriženih nogu
- Svakodnevno izvodite vježbe rastezanja nogu
- Kad je to moguće podižite noge iznad razine srca
- Dok spavate odmorite noge držeći ih na jastuku
- Prestanite pušiti
- Slušajte melodičnu glazbu – opustit će napete mišiće
Izvor: Net.hr