Promicanje razumijevanja problematike invaliditeta i mobilizacije, podrške koja omogućuje dostojanstvo, ostvarenje prava i dobrobiti osobama s invaliditetom provedbom kroz nacionalne, regionalne i globalne napore, kao i podizanje svijesti o veličini i posljedicama invaliditeta za osobu i društvo u cjelini, neke su od aktivnosti kojima se obilježava Međunarodni dan osoba s invaliditetom.
Ove godine vodeća tema “Održivi razvoj: Obećanje tehnologije” usmjerena je na ulogu tehnologije u stvaranju poticajnog radnog okruženja, u kojem je tehnologija važna i neophodna u pružanju podrške osobama s invaliditetom upravo čineći razlika između “mogu“ i “ne mogu“.
Tehnologija postaje sve dostupnija, jeftinija i brža, i način je rušenja prepreka u svakodnevnom životu za osobe s invaliditetom na različitim područjima djelovanja s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava, kao i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.
Misija Svjetske zdravstvene organizacije je poboljšanje kvalitete života te promicanje i zaštita prava i dostojanstva osoba s invaliditetom kroz nacionalne, regionalne i globalne napore, kao i podizanje svijesti o veličini i posljedicama invaliditeta za osobu i društvo u cjelini. Obilježavanje ovoga važnoga dana provodi se aktivnostima koje su u skladu s Milenijskim razvojnim ciljevima:
Integriranje invalidnosti u društvo, uključujući perspektive invaliditeta u svim razvojnim procesima.
- Rodna ravnopravnost: uključivanje žena i djevojaka s invaliditetom u razvojne procese.
- Uključivanje djece i mladih s invaliditetom u procese razvoja.
- Pristupačnost: uklanjanje zapreka i promocija invalidnosti u svim razvojnim procesima.
- Promocija prikupljanja i statističke obrade podataka vezanih za invaliditet.
Znanjem se borimo protiv predrasuda
Osobe s invaliditetom su one osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima. Stoga je važno “staviti se u cipele“ onih koji trajno ili povremeno trebaju našu pomoć, kako bismo ih bolje razumjeli i shvatili nužnost prilagodbi osobama s invaliditetom, njihove karakteristike i specifičnosti funkcioniranja, kao i ograničenja koje su posljedice oštećenja i bolesti s jedne strane, ali i prepreka koje im suvremeno društvo postavlja s druge strane. Pružajući ruku, darujući osmjeh, malim stvarima – činimo svijet većim i boljim!
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock
Izvor: Štampar.hr