Pripazite na kombiniranje alkohola i lijekova koje trošite jer može doći do neželjenih posljedica.
Blagdani su vrijeme kada češće uživamo u kojem kolaču više, ali i u kojoj čaši više. Baš zato, Hrvatsko farmaceutsko društvo je pozvalo sve građane da pripaze s kojim lijekovima miješaju alkohol te da odgovorno piju. Društvo apelira da građani detaljno pročitaju upute za lijek te budu sigurni u reakciju lijeka u kombinaciji s alkoholom.
Osim loše reakcije, konzumiranje alkohola može smanjiti učinkovitost lijekova koji su potrebni pacijentima za kontroliranje kronične bolesti, dovodeći na taj način zdravlje pacijenata u opasnost. S druge strane, neki lijekovi mogu u kombinacijama s alkoholom postati značajno štetni, pa čak i toksični.
Pretjerano uživanje u alkoholu i samo može dovesti do neželjenih posljedica te utjecati na sposobnost osobe, a u kombinaciji s alkoholom posljedice mogu biti još i teže. Neke od nuspojava koje mogu biti posljedica interakcije alkohola s lijekovima su mučnina, glavobolja, klonulost, vrtoglavica, nesvjestica, oscilacije krvnog tlaka, neuobičajeno ponašanje, gubitak koordinacije, oštećenja jetre, srčane tegobe, unutarnje krvarenje, nepravilno ili otežano disanje, depresija i druge.
Također, iako i sam alkohol može utjecati na povišenje krvnog tlaka, u kombinaciji s nekim lijekovima se može postići učinak snižavanja krvnog tlaka, dok slatki alkoholni likeri mogu povisiti razinu šećera u krvi, na primjer, kada dijabetičari na oralnim antidijabeticima konzumiraju alkohol mogu biti izloženi značajnoj hipoglikemiji.
Čak i oni najčešće primjenjivani bezreceptni lijekovi za liječenje boli, inače odličnog sigurnosnog profila, mogu u kombinaciji s alkoholom dodatno oštetiti želučanu sluznicu i izazvati krvarenja, pa je potrebno savjetovati se barem s ljekarnikom prije nego odlučite kombinirati alkohol i lijekove.
Vodite računa i ukoliko koristite mnoge popularne lijekove za liječenje simptoma gripe, prehlade, alergijskog rinitisa i kašlja, jer je vrlo često riječ o kombiniranim lijekovima u kojem barem jedan od ljekovitih sastojaka može stupati u interakcije s alkoholom, stoga na vrijeme pitajte svoga ljekarnika prilikom nabavke takvih pripravaka.
Čak i neki biljni pripravci poput ehinaceje, kava-kave, ekstrakta valerijane (odoljena) ili gospine trave mogu stupati u značajne interakcije s alkoholom, uzrokujući ili oštećenja jetre ili pojačanu sedaciju, stoga i takve pripravke ne treba smatrati bezazlenima ako ste odlučili nazdraviti s čašicom alkohola.
Prije blagdanskog uživanja i druženja uz zdravicu, svakako se posavjetujte s ljekarnikom ili liječnikom ukoliko uzimate neke od sljedećih skupina lijekova:
- Lijekovi za alergije (antihistaminici)
- Lijekovi za srčana oboljenja (koronarne bolesti, angina pectoris)
- Lijekovi za liječenje tjeskobe (anksiolitici)
- Antiepileptici
- Lijekovi za liječenje artritisa
- Lijekovi za poremećaje koagulacije (antikoagulansi)
- Lijekovi za depresiju (antidepresivi)
- Lijekovi za kašalj (antitusici)
- Lijekovi protiv boli (analgetici)
- Lijekovi za dijabetes (antidijabetici)
- Lijekovi za liječenje povećane prostate
- Lijekovi za želučane poremećaje (žgaravica, refluks)
- Lijekovi za povišeni krvni tlak (antihipertenzivi)
- Antiinfektivi (neki antibiotici, antimikotici
- Lijekovi za povišeni kolesterol)
- Lijekovi za bolove koštano-mišićnog sustava (analgetici, antireumatici)
- Lijekovi za liječenje simptoma gripe i prehlade (antipiretici, dekongestivi)
- Lijekovi protiv migrene
- Lijekove za nesanicu (sedativi)
Saznajte koji su prirodni lijekovi za visoki tlak, te u čemu vam svemu može pomoći muškatni oraščić.
Foto: Shutterstock
G. Horvat