Svjetski tjedan dojenja obilježava se svake godine od 1. do 7. kolovoza u više od 120 zemalja diljem svijeta, kako bi se rodilje potakle na dojenje i time se unaprijedilo zdravlje djece.
Zaštita, promicanje i potpora dojenju prioritet su javnog zdravstva u cijeloj Europi i svijetu. Niske stope i rani prestanak dojenja imaju značajne negativne zdravstvene i društvene posljedice za djecu, žene, okoliš, a uz to rezultiraju većim troškovima zdravstvene njege i povećavaju nejednakosti u zdravlju.
Zaštita dojenja odnosi se na zakonsku zaštitu koja omogućuje majkama da doje svoju djecu isključivo do 6 mjeseca života, ali i da nastave s dojenjem nakon toga. Promicanje uvelike ovisi o provođenju nacionalne politike dojenja i preporuka na svim razinama sustava zdravstvenih i društvenih usluga na način da se dojenje smatra normom. Učinkovita potpora na individualnoj razini podrazumijeva da sve žene imaju pristup službama za pomoć dojenju, bilo da je riječ o podršci koju pružaju zdravstveni djelatnici ili o savjetovalištima, udrugama, forumima za majke i dr. Na žalost, statistike u Hrvatskoj pokazuju da čak 50 posto majki odustaje od dojenja već poslije prvog mjeseca djetetova života, a samo 13,4 posto dijete isključivo hrani dojenjem.
Svjetski savez za podršku dojenja (WABA) svake godine povodom Svjetskog tjedna dojenja objavljuje ciljeve i aktivnosti koje se trebaju provesti u cilju promocije i zaštite dojenja.
Ciljevi i razlozi obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog tjedna dojenja su:
- ukazivanje na ulogu programa DESET KORAKA DO USPJEŠNOG DOJENJA u poboljšavanju statistike dojenja
- obnavljanje akcija zdravstvenih sustava, ustanova i zajednice kojima se dojenje promovira kao najlakši izbor
- obavještavanje javnosti o rizicima umjetne prehrane i o važnosti dojenja za pravilan razvoj djece i dugoročan pozitivan utjecaj na zdravlje kako djece tako i majki
- omogućavanje majkama da u potpunosti budu podržane u izboru da doje u okvirima zdravstvenog sustava i izvan njega.
Deset koraka do uspješnog dojenja
Svaka ustanova koja se bavi pružanjem njege trudnicama i porodiljama i brine o novorođenčadi treba:
- izraziti službenu politiku podrške dojenju u pisanom obliku (pravilnik) o kojoj trebaju biti redovito obaviješteni svi zaposleni zdravstveni radnici
- educirati sve zaposlene zdravstvene radnike da primjenjuju politiku podrške dojenju i u praksi
- informirati sve trudnice o prednostima i tehnikama dojenja
- pomoći majkama da započnu s dojenjem u roku od pola sata nakon poroda
- naučiti majke tehnikama uspješnog dojenja i pomoći im da održe laktaciju čak i u situaciji kada su nakon porođaja odvojene od svojih beba
- ne davati novorođenim bebama ni jednu drugu hranu niti tekućinu osim majčinog mlijeka, osim kada je to medicinski neophodno
- organizirati zajednički smještaj kako bi majke i bebe bile zajedno 24 sata dnevno
- poticati dojenje na zahtjev – prema potrebi bebe (bez vremenski određenih intervala)
- izbjegavati korištenje dude varalice – umirivanjem djeteta dudom varalicom smanjuje se broj podoja
- pomoći osnivanje i njegovati suradnju s grupama za podršku dojenju i upućivati majke da im se obrate prilikom izlaska iz bolnice.
Zašto je važna promocija programa deset koraka u 2010.
godini?
Istraživanja pokazuju da je najbolja prehrana za novorođenče u cijelom svijetu ona koja podrazumijeva pokretanje dojenja u toku prvog sata života, isključivo (samo) dojenje tokom prvih šest mjeseci života kao i nastavak dojenja tijekom druge godine ili kasnije. Dojenje pospješuje zdravlje majke i kratkoročno i dugoročno te može doprinijeti postizanju više Milenijskih razvojnih ciljeva (MDGs); smanjenju smrtnosti kod djece i poboljšanju zdravlja majki.
UNICEF je nedavno zabilježio da je smanjenje smrtnosti djece u svijetu sa 13 milijuna 1990. godine na 8,8 milijuna tijekom 2008. godine dijelom posljedica široko prihvaćenih osnovnih zdravstvenih intervencija, kao što su pravovremeno i isključivo dojenje. Također, sve veći broj istraživanja pokazuje da je primjena programa DESET KORAKA, uz kontinuiranu podršku majkama nakon poroda, čimbenik koji doprinosi uspješnom pokretanju dojenja i isključivoj prehrani majčinim mlijekom na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou. Broj novorođenčadi hranjenih samo majčinim mlijekom u porastu je u velikom broju zemalja, ali je usprkos tome došlo do stagnacije ili opadanja u nekima, dijelom zbog smanjene političke podrške za Inicijativu „Bolnica – prijatelj djece“ („Baby Friendly” bolnica) i nepridržavanja pravila programa u ustanovama koje su već dobile naziv „Bolnica prijatelj djece”.
Pojačani napori su neophodni kako bi se uvele sveobuhvatne strategije prehrane novorođenčadi, uz donošenje zakona i odluka na nacionalnoj razini koji će takve napore podržati, kao i to da se program DESET KORAKA DO DOJENJA provodi u svim rodilištima, da se stručno obuče sve službe zdravstvenog sustava koje se brinu o trudnicama, rodiljama i novorođenim bebama, uz podršku od strane zajednice i prenošenje poruke programa kroz velik broj različitih kanala komunikacije.
Što možemo učiniti ove godine kako bismo postigli napredak u programu “Baby-Friendly”?
- Pomozite prijateljima, kolegama i svojoj zajednici da pronađu svoj put za primjenu programa DESET KORAKA
- Zahtijevajte promjene u zdravstvenom sustavu
- Mijenjajte stvari na lokalnoj razini
- Zahtijevajte napredak i na nacionalnom i na globalnom nivou.
Više o ovoj temi potražite na:
www.waba.org.my
www.who.int