Slanutak je također mahunarka kao i grah i leća, a jedna je od delicija azijske kuhinje. No, poznata je bila i u kuhinjama naših starih prije nego je pala u zaborav, pa je mlađe generacije danas i ne poznaju.
Zrnate bobice slanutka iznimno su ljekovite, a mogu se pripremiti na razne načine, za predjelo, juhu, glavno jelo ili prilog, pa čak i za desert. Ipak su najpoznatiji namazi od slanutka, poznatiji kao hummus. Slanutak je odličan u kombinaciji sa suhim mesom, a pogotovo će vas ugrijati tijekom zimskih mjeseci.
5 razloga zašto je zrno slanutka ljekovito:
Slanutak je važan izvor bjelančevina, a one povećavaju apsorpciju željeza i kalcija. Uz to je izvrstan izvor mangana i minerala, koji sudjeluje u procesu dobivanja energije iz proteina i ugljikohidrata. Sudjeluje u sintezi masnih kiselina potrebnih za održavanje zdravog živčanog sustava, koji su važni i u proizvodnji kolesterola za stvaranje hormona.
Slanutak održava čvrstoću i zdravlje kostiju, kao i normalnu razinu krvnog tlaka te potiče optimalni rad štitne žlijezde.
Zbog toga što obiluje vitaminima grupe B, mineralima kao što su željezo cink i magnezij, odličan je za očuvanje zdravlja srca i krvožilnog sustava, kao i što jača imunitet.
Uz to, cink u selenu sprječava česte prehlade i infekcije, dok selen utječe na štetno djelovanje slobodnih radikala na organizam.
Slanutak je vrlo hranjiv, tako u 100 grama ima oko 364 kalorija – a uz to je i diuretik te oslobađa tijelo od suvšinih otrova.
Pročitajte više o leći – ljekovitoj namirnici naših baka, a saznajte i koje namirnice sadrže najviše vlakana.
Foto: Shutterstock
G.H.