Čičak (Arctium lappa) mnogi poznaju samo kao korov, no u prirodnoj medicini to je dragocjena biljka.
Čičak naraste u visinu 1 do 1,5 metra. Ima velike, srcolike listove i ljubičaste cvjetove. Za ljekovite pripravke koristi se čičkov korijen koji raste duboko u tlo.
Korijen čička bogat je inulinom, prebiotičkim vlaknom koje povoljno djeluje na rad jetre i žuči te uravnotežuje razinu šećera u krvi. Također sadrži blagotvorne kiseline i sumporne spojeve koji suzbijaju bakterije: stafilokoke i streptokoke.
Stoga se pripravci od čičkova korijena koriste kod infekcija kože izazvanih streptokokima i stafilokokima (poput impetiga i folikulitisa), a pomažu i kod drugih upalnih bolesti kože (akne, seboreja, psorijaza). Čičak se ističe i po tome što uravnotežuje lučenje sebuma (kožne masnoće), pa je prozvan čistačem kože. Čičkovo ulje jača vlasište i pomaže protiv prhuti.
Najbolje rezultate u pročišćavanju organizma, a time i kože, čičak pokazuje u obliku pripravaka koji se u terapijskim kurama od nekoliko tjedana piju prema preporuci fitoterapeuta, npr. dekokt (vodena iscrpina), tinktura, svježe iscijeđeni sok… Upravo je čičkov sok starinski lijek za rane, čireve i druge kožne tegobe, koje se mogu tretirati i oblozima od čičkovih otopina. Od ljekovitog i hranjivog čičkova korijena mogu se pripremiti i ukusna jela.
Čuvarkuća liječi upalu uha, bronhitis, čir na želucu i menstrualne tegobe
I.V.
Foto: Shutterstock