Monolaurin, ekstrakt kokosovog ulja bi se mogao koristiti kao mikrobni agent u hrani, pokazalo je istraživanje časopisa Journal of Food Science.
Sigurnost monolaurina je prepoznala i američka Agencija za hranu i lijekove. Naime, ovaj je ekstrakt poznat po svojim antimikrobnim svojstvima. Ako se koristi u kombinaciji s drugim antimikrobnim tvarima, monolaurin može predstavljati učinkovitu barijeru za mikroorganizme.
Istraživači Sveučilišta Zhejiang iz Kine proučavali su upotrebu monolaurina kao netradicionalnog konzervansa u prehrambenim proizvodima i to kombinirajući ga s često upotrebljavanim antimikrobnim lijekovima različitih koncentracija. Monolaurin je testiran na bakterijskim sojevima uključujući Esherichiu coli i na komponentnoj hrani poput proteina soje i škroba topivog u vodi. Istraživači su prezentirali sljedeće rezultate:
- Monolaurin u kombinaciji s etilendiamintetraoctenom kiselinom (EDTA) je djelotvoran protiv Esherichie coli i Bacillus subtilis, međutim ne i Staphylococcus aureus.
- Kad se kombinira s antimikrobnim konzervansom, monolaurin pokazuje sinergijski učinak protiv sve tri bakterije.
- Istraživači su proučavali interakciju monolaurina s tvarima iz hrane. Otkrili su kako njegovu antibakterijsku učinkovitost smanjuju masnoća i škrob. Međutim, pokazalo se kako proteini nemaju utjecaj na učinkovitost.
“Ovi rezultati pridonose boljem razumijevanju mogućih načina upotrebe monolaurina kao netradicionalnog konzervansa u proizvodnji hrane. Antimikrobni utjecaj monolaurina se može povećati ako ga koristimo zajedno ili u kombinaciji s drugim konzervansima”, izjavio je znanstvenik Hui Zhang.
K. R.