Lipa se od davnina štuje kao božansko drvo koje štiti od zla, a jedno je od starih vjerovanja da su cvjetovi lipe puni sunčanih zraka pa zato lipov čaj ugodno grije i iscjeljuje tijelo.
Cvjetovi opojnog slatkastog mirisa doista su ljekoviti, a najčešće se od njih priprema čaj koji se kod gripe i prehlade koristi za poticanje znojenja, snižavanje povišene temperature i smirenje kašlja.
Prirodni diuretik i sedativ
Tradicionalno se lipov čaj primjenjuje i za probavne tegobe te kao diuretik – lipa potiče izlučivanje suvišne tekućine iz organizma, pa se preporučuje za pročišćavanje bubrega i sniženje povišenog krvnog tlaka. Također je lipa poznata kao prirodni sedativ jer ima umirujući učinak, pa pomaže protiv nervoze, glavobolje i nesanice.
Za čaj se cvjetovi lipe suše u tankim slojevima na otvorenom, ali ne smiju biti izloženi sunčevim zrakama. Čaj se priprema jednostavno – 1 žličicu osušenih cvjetova prelijte sa 2,5 dcl vrele vode, ostavite da odstoji poklopljeno 5-10 minuta, pa procijedite i pijte.
Tonik za osjetljivu kožu
Ohlađeni čaj od lipova cvijeta odlično može poslužiti i kao tonik za lice, kao sredstvo za umirenje osjetljive i nadražene kože te kao oblog za umorne oči. Možete pripremiti i odličnu opuštajuću kupku tako da u vodu dodate 3 litre lipova čaja.
Sok iscijeđen iz svježih cvjetova lipe preporučuje se za uklanjanje sunčanih pjega te za tretmane vlasišta – navodno potiče rast kose.
Od cvjetova lipe može se napraviti i sirup (priprema se slično kao sirup od bazge) te liker koji se dobiva miješanjem ohlađenog sirupa i alkoholnog pića, npr. rakije, votke ili ruma.
Od nektara lipova cvijeta pčele proizvode med koji je bistar, vrlo blagog mirisa i okusa. Lipov med osobito se preporučuje kod prehlada i kašlja te za detoksikaciju i poticanje rada bubrega.
Vrste meda – koji je najpogodniji za koju tegobu?
Fitoterapeuti upozoravaju da čaj i med od lipe zbog stimulativnog djelovanja ne bi smjeli uzimati ljudi sa srčanim tegobama, a pripravci od lipe ne preporučuju se ni trudnicama.
I.V.
Foto: Shutterstock