Poznati chef Goran Kočiš, član žirija MasterChefa, otvoreno govori o svojoj svakodnevnoj borbi s dijabetesom i kako uspijeva balansirati zdravlje s intenzivnim tempom u kuhinji i pred kamerama.
Kad pomislimo na MasterChef, očekujemo kuharske velemajstore, vrhunske okuse i dinamičnu atmosferu koja drži gledatelje prikovane za ekrane. Jedan od onih koji već na prvi pogled osvoji svojom pojavom i profesionalnošću je novi član MasterChef žirija, chef Goran Kočiš. Njegov put u svijet kulinarstva počeo je još u osnovnoj školi, a ta rana ljubav prema kuhanju ubrzo ga je odvela u brojne svjetske restorane. No njegov najveći iskorak došao je kada je za zagrebački restoran Noel uspio osvojiti Michelinovu zvjezdicu, što ga je proslavilo na hrvatskoj gastronomskoj sceni. Danas, kao glavni chef osječkog hotela Waldinger, vodi restoran čiji je meni pažljivo kreiran od lokalnih namirnica, osmišljen s jasnom vizijom i preciznošću. Njegove oštroumne kritike i mentorstvo ne dolaze iz želje za “zvjezdanim” nastupom, već iz iskrene namjere da natjecateljima pruži priliku za učenje i usavršavanje. Kod njega nema površnosti – svako jelo i tehnika prolaze kroz strogi filter struke i strasti.
No uz sve obaveze i brzinu koju nosi svakodnevni život, chef Kočiš ne zaboravlja voditi brigu o svom zdravlju, ali i neizlječivoj bolesti s kojom se bori – dijabetesu. Kako uspjeva držati šećer pod kontrolom dok nastavlja s intenzivnim tempom na poslu i pred kamerama, otkrio nam je u nastavku.
Kako ste se odlučili za karijeru u kuhinji koja zahtijeva puno energije i predanosti, unatoč izazovu dijabetesa koji traži 24-satnu pažnju? Jeste li ikad osjetili da vas je dijabetes usporio ili ograničio u poslu?
Dijabetes mi je dijagnosticiran prije otprilike sedamnaest godina, i to sasvim slučajno. Nisam znao da ga imam kad sam upisivao školu, ali vjerujem da mi ni tada ne bi promijenio mišljenje o daljnjem obrazovanju u kuharstvu. Ova bolest mi nije nikad bila prepreka – imao sam trenutke kad terapija nije bila odgovarajuća, ali uz brzu prilagodbu dijabetologa brzo sam se vratio normalnom ritmu. Jedino što je u ovom poslu stvarno zahtjevno jest stalno imati stvari pod kontrolom, osobito kad su u pitanju šećer i oscilacije. No, to sada puno lakše pratim s tehnologijom koju koristim.
Radni dan u kuhinji često je nepredvidiv i pun stresa. Kako uspijevate uskladiti dijabetes i tako zahtjevan tempo rada?
Prije nego sam počeo koristiti senzor bilo mi je dosta teško brinuti o dijabetesu i pratiti ga, jer nisam imao uređaj za mjerenje stalno uz sebe. S obzirom na to da nisam mogao pratiti stanje šećera u krvi, samim time nisam mogao na njega niti utjecati. Zbog toga sam ponekad potpuno prestajao pratiti šećer, jer jednostavno nisam imao sve informacije kad su mi trebale. Otkad koristim Medtrum S9 senzor, situacija je potpuno drugačija. Senzor mjeri šećer svake dvije minute i podatke šalje na moj mobitel, pa imam jasnu sliku o oscilacijama u svakom trenutku, tijekom cijelog dana. Taj mi kontinuirani uvid puno znači jer me stalno podsjeća i potiče da brinem o sebi.
Trenutno koristite Metrum S9 CGM, najmanji uređaj na tržištu. Zbog čega ste se odlučili upravo za taj model?
Prvenstveno zato što je mali i kompaktan, pa me ne ometa u obavljanju dnevnih poslova. Gotovo ni ne primijetim da ga imam na ruci. Također, vrlo je precizan – često ga uspoređujem s rezultatima klasičnog mjerenja i oscilacije su minimalne ili ih gotovo nema. Definitivno mogu reći da mi je Medtrum S9 olakšao ne samo rad, već i cjelokupni život. Sada imam konstantan uvid u svoje stanje, bolje poznajem kako moje tijelo reagira. Također, imao sam situacija gdje tablete nisu djelovale kako treba, pa je terapija prilagođena upravo na temelju informacija sa senzora. Toliko mi je benefita donio Medtrum S9.
Na koji je način senzor promijenio vaš odnos prema kuhanju i održavanju ravnoteže šećera kroz naporne dane?
Senzor mi je zaista uvelike olakšao svakodnevni život i upravljanje šećerom, pogotovo tijekom dana kad je tempo jači. Pomaže mi da cijelo vrijeme imam kontrolu nad razinom šećera, što mi daje osjećaj sigurnosti. Čim vidim kakav mi je šećer, odmah više pazim na to što i koliko jedem ili pijem, a i psihološki mi je puno lakše jer znam da sam u svakom trenutku pod kontrolom.
Postoje li neka jela ili namirnice koje izbjegavate zbog dijabetesa ili vam tehnologija sada omogućava više slobode?
Tehnologija mi je stvarno omogućila veću slobodu jer sada puno bolje razumijem kako reagiram na hranu i na svakodnevne aktivnosti. Pratim oscilacije, vidim kako određeni obroci djeluju, i mogu sve prilagoditi pa zato ne izbjegavam specifične namirnice, samo sam smanjio njihov unos. Doduše, jedino što sam gotovo potpuno izbacio je kruh – samo ga ponekad pojedem za doručak, ali u vrlo maloj količini.
Je li vam dijabetes ikad priredio neobične situacije na snimanjima?
Kako ne. Sjećam se jedne situacije kad sam doslovno zaspao na setu! I to ne u pauzi, nego dok se mijenjala oprema. Kolege su bili spremni za snimanje, a ja sam na stolici sa strane zaspao. Kad sam kasnije provjerio, vidio sam da mi je šećer bio povišen. Srećom, brzo sam ga regulirao, ali zahvaljujući senzoru odmah vidim što se događa i mogu reagirati na vrijeme.
Što biste preporučili drugim kuharima ili osobama s dijabetesom koje možda oklijevaju koristiti napredne tehnologije poput Medtrum S9?
Iskreno i iz srca, svima bih preporučio da barem probaju. Ništa ne boli, postavlja se u svega par sekundi, a potrebno je samo 30 minuta od postavljanja da senzor započne mjerenje. Senzor je toliko malen i lagan, zaboravit ćete da ga uopće imate na ruci. Uz to, ako se predomislite, uvijek ga možete skinuti. Međutim, iz svog iskustva mogu reći da jednom kad vidite sve što Medtrum S9 može i kakav uvid daje, nećete ga htjeti skinuti. Promijenit će vaš način razmišljanja,
način ishrane i totalno će vas resetirati na neke nove postavke. Osjećat ćete se bolje i imat ćete stalni uvid u razinu šećera u krvi, kao i vaš dijabetolog i Bauerfeind stručni tim za dijabetes koji mogu pratiti vaše podatke i dati vam potrebnu podršku i korisne savjete kada god je to potrebno.
Više o senzoru možete pročitati na linku, a za više informacija obratite se na info@bauerfeind.hr.
Sadržaj nastao u suradnji s tvrkom Bauerfeind.