Simptomi su nalik gripi, a najčešće su vrućica, glavobolja te bol u mišićima. Ne prenosi se s čovjeka na čovjeka već je prenose isključivo komarci
Denga groznica je tropska bolest uzrokovana virusom dengue. Prenosi je komarac Aedes aegypti. Iako je ova bolest najrasprostranjenija na toplim i vlažnnim područjma – u Indiji, Jugoistočnoj Aziji, Južnoj Americi i Australiji, tigrasti komarac udomaćio se i u zemljama Sredozemlja zbog globalnog zatopljenja.
U Europi je 2022. zabilježeno više slučajeva lokalne zaraze dengom nego u prethodnom desetljeću.
Denga groznica u Hrvatskoj
Prvi put je ova vrsta komaraca u Hrvatskoj primijećena 2004., a prvi slučaj denga groznice 2010. godine na Pelješcu.
Komarci bježe od mirisa citrusa i bora, a med i soda bikarbona ublažit će svrbež i oteklinu
Postoje 4 soja virusa, a preboljenje jednog soja ne stvara imunitet od ostalih. Iako će osoba steći doživotni imunitet na preboljeni soj, čak se smatra da će zaražavanje naknadno se nekim od drugih sojeva imati teže simptome.
Simptomi
Klasični simptomi uključuju vrućicu, glavobolju, bolove u mišićima, zglobovima te osip sličan ospicama. Često prolazi i bez simptoma. Inkubacija je najčešće od 4 do 7 dana, no može biti od 3 pa sve do 14 dana.
Nakon uboda komarca razvija se crvenilo i otečenost kože. Virus se ulaskom u krvotok neometano razmnožava. Simptomi počinju naglo, a najčešće bolest nalikuje gripi. Mogući simptomi su:
- povišena temperatura
- zimica
- jaka bol pri pokretanju oka
- otečeni kapci
- bol u zglobovima i mišićima
- gubitak apetita
- mučnina i povraćanje
- smetnje jakog svjetla
- konjunktivitis
- povećani limfni čvorovi
- uvećana slezena
- osip
Kako se prenosi
Prenosnici virusa su isključivo komarci, koji se hrane krvlju zaražene osobe. Riječ je o tigrastom komarcu koji ostaje zaražen čitav život, a grize najčešće danju. Ljudi su glavni domaćini virusa i bolest se ne može prenijeti direktno s čovjeka na čovjeka.
Djeca su najugroženija
Godišnje se ovim virusom zarazi oko 35 do 60 milijuna ljudi, a umre od 2000 do 5000 djece. Do smrtnog ishoda dolazi uglavnom kad nema odgovarajućeg liječenja pa dolazi do hemoragijske vrućice. U tom slučaju stopa smrtnosti može prelaziti 20 posto. Inače je manja od 1 posto.
N. M.