Sve mlađe djevojčice, potaknute trendovima s društvenih mreža, posežu za kozmetikom za odrasle, nesvjesne rizika. Dermatolozi zvone na uzbunu jer rana upotreba šminke može dovesti do ozbiljnih kožnih problema, alergija, pa čak i dugoročnih zdravstvenih posljedica.
Nekada rezervirana za posebne prigode ili igru pretvaranja, šminka je danas postala svakodnevni ritual za djevojčice koje tek ulaze u pubertet. Potaknute beskrajnim “Get ready with me” videima na TikToku i Instagramu, djevojčice teže postizanju besprijekornog, filtriranog izgleda, nesvjesne da proizvodi koje nanose na svoju mladu i osjetljivu kožu mogu uzrokovati više štete nego koristi. Studije pokazuju da čak 70 % djece mlađe od 12 godina koristi neku vrstu kozmetičkih proizvoda, pri čemu većina koristi i proizvode namijenjene odraslima, izlažući se tako koktelu potencijalno štetnih kemikalija u najosjetljivijoj fazi razvoja.

Prve i najočitije posljedice ranog korištenja šminke vidljive su na samoj koži. Dječja koža je tanja, ima brži metabolizam i višu stopu apsorpcije od kože odraslih, što je čini iznimno podložnom iritacijama. Teški puderi, korektori i primeri začepljuju pore, što dovodi do stanja poznatog kao acne cosmetica – akne izravno uzrokovane kozmetikom. Time se stvara začarani krug: djevojčice uočavaju prve hormonalne prištiće i pokušavaju ih prekriti još debljim slojem šminke, što dodatno pogoršava upalu i širenje akni. Osim toga, česte su i alergijske reakcije, odnosno kontaktni dermatitis, koji se manifestira kao crvenilo, svrbež, suhoća i perutanje kože. Mirisi, konzervansi i boje u proizvodima česti su alergeni koji mogu izazvati burne reakcije na mladoj koži koja još nije razvila potpunu zaštitnu barijeru.
Mirisi, konzervansi i boje u proizvodima česti su alergeni koji mogu izazvati burne reakcije na mladoj koži koja još nije razvila potpunu zaštitnu barijeru.
Iza vidljivih kožnih problema krije se još veća opasnost – toksični sastojci koji prodiru dublje u organizam. Brojne studije potvrdile su prisutnost teških metala poput olova, žive, arsena i kadmija u ruževima, sjenilima i tuševima za oči. Ovi sastojci nisu samo toksični, već se povezuju s neurološkim poremećajima, oštećenjem bubrega i hormonalnim disbalansom. Kemikalije poput parabena i ftalata, koje se često koriste kao konzervansi i fiksatori mirisa, poznati su endokrini disruptori. Oni mogu ometati normalan hormonalni razvoj tijekom puberteta i dugoročno povećati rizik od karcinoma ovisnih o hormonima, poput raka dojke. Budući da dječja koža apsorbira i do 10 % više tvari od odrasle, kumulativna izloženost ovim karcinogenima i toksinima predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik.
Odrastanje uz ideju da je potrebno “popravljati” lice od najranije dobi stvara ovisnost o šminki, smanjuje samopouzdanje i postavlja nerealne standarde ljepote koji mogu dovesti do anksioznosti i nezadovoljstva vlastitim izgledom
Posebno zabrinjava trend korištenja snažnih anti-ageing proizvoda. Djevojčice, fascinirane popularnim brendovima koriste serume s retinolom, vitaminom C i eksfolijantnim kiselinama (AHA i BHA). Ovi sastojci, dizajnirani za poticanje kolagena i obnovu zrele kože, preagresivni su za mladu kožu. Oni mogu izazvati snažnu iritaciju, crvenilo, isušivanje i trajno oštetiti njezinu prirodnu zaštitnu barijeru. Jedna američka studija otkrila je da prosječna tinejdžerska rutina njege kože s TikToka sadrži čak 11 potencijalno iritirajućih aktivnih sastojaka i košta oko 155 €, a samo 26 % rutina uključuje najvažniji proizvod – kremu sa zaštitnim faktorom. Osim fizičkih, posljedice su i psihološke. Odrastanje uz ideju da je potrebno “popravljati” lice od najranije dobi stvara ovisnost o šminki, smanjuje samopouzdanje i postavlja nerealne standarde ljepote koji mogu dovesti do anksioznosti i nezadovoljstva vlastitim izgledom.
Što se događa kada se sa šminkom krene kasnije?
Usporedba je drastična. Djevojke koje s korištenjem šminke započnu kasnije, primjerice u kasnoj adolescenciji, imaju značajno manji rizik od razvoja navedenih problema. Njihova koža je zrelija, deblja, a zaštitna kožna barijera je u potpunosti formirana i otpornija na vanjske iritanse. Manja je vjerojatnost začepljenja pora i razvoja teških oblika akni. Također, starije adolescentice su u pravilu svjesnije važnosti pravilne njege, znaju kako odabrati proizvode prilagođene svom tipu kože i razumiju presudnu ulogu temeljitog uklanjanja šminke svake večeri. Odgađanjem početka korištenja šminke, koži se daje prilika da se prirodno razvije i ojača, čime se smanjuje rizik od dugoročnih oštećenja i preuranjenog starenja uzrokovanog kroničnom upalom i izlaganjem štetnim kemikalijama.

Foto: Shutterstock
Kako zaštititi djecu?
Ako je korištenje šminke neizbježno, ključna je edukacija i nadzor roditelja. Za igru i posebne prigode treba birati proizvode posebno formulirane za djecu, koji su hipoalergeni, nekomedogeni (ne začepljuju pore) i bez mirisa. Prije kupnje, sastojke je pametno provjeriti u nekoj od online baza podataka poput koja ocjenjuje sigurnost kozmetičkih proizvoda. Apsolutno najvažnije pravilo jest temeljito uklanjanje sve šminke prije spavanja blagim sredstvom za čišćenje kako bi koža mogla disati i obnoviti se. Jednako je važno djecu naučiti da se šminka nikada ne dijeli s prijateljima. Četkice, spužvice i sami proizvodi, pogotovo tekući poput maskara i sjajila, plodno su tlo za bakterije i viruse, a njihovo dijeljenje može dovesti do ozbiljnih infekcija očiju, herpesa, pa čak i stafilokoknih infekcija. Umjesto fokusa na prekrivanje, naglasak treba biti na jednostavnoj i zdravoj rutini njege: čišćenje, lagana hidratacija i obavezna zaštita od sunca. No najjednostavnije pravilo je ipak uspostaviti jasan stav – djeca što duže trebaju biti djeca zabavljana igrom, ne kozmetikom. ( Ordinacija.hr )