Jedan griz banane neće pomoći nakon obilnog ručka namirnica koji potiču žgaravicu. Zato, iako ima “dobre” hrane, općenito budite svjesni što unosite u organizam
Uglavnom se govori o hrani koja može pogoršati žgaravicu, od kave do čokolade i rajčice. Ali što je s hranom koja može ublažiti žgaravicu? Ovo su neke ključne namirnice koje biste trebali dodati svojoj prehrani ako vas muči ovaj problem.
Kada se kiselina iz želuca vrati u jednjak, dobit ćete žgaravicu. Ipak, kiselina koja je već u vašem želucu nije jedini problem. Prirodne kiseline u hrani, koju sadrže mnoge vrste voća, povrća i pića, također igraju ulogu, kaže za WebMd dr. Bani Roland, gastroenterolog i docent na Sveučilištu Johns Hopkins.
Kako biste obuzdali žgaravicu, savjetuje ona, svoje obroke temeljite na hrani prirodno niske kiselosti kao što su:
1. Dinje i banane
Iako većina voća ima visok sadržaj kiselina, ovo su izuzeci Banane su uvijek dobrodošle kao međuobrok. Dobre su sve vrste dinja i lubenica.
2. Zobena kaša
Osim što je sjajan način da započnete dan, ne izaziva refluks, zasitna je i ima puno zdravih vlakana.
3. Kruh
Odaberite onaj od cjelovitih žitarica, pšenični ili neki drugi koji sadrži vlakna i hranjive tvari.
4. Riža i kus-kus
Ovi zdravi složeni ugljikohidrati izvrsni su ako imate refluks. Kad birate rižu, idite na smeđu rižu koja ima više vlakana.
Hrana koju ne smijete jesti nakon isteka roka trajanja
5. Zeleno povrće
Brokula, šparoge, zeleni grah, celer i cvjetača imaju nizak udio kiseline. Drugi benefit za organizam je, naravno, količina vitamina koje sadrže.
6. Nemasna perad i meso
Pripremite piletinu i puretinu na žaru, pečenu na žaru ili na pari. Samo uklonite kožu i nemojte ga pržiti, kaže Roland.
Čak i mljevena govedina i odrezak mogu biti dobri, sve dok su nemasni, kaže roland.
7. Krumpir
Odličan je baš kao i ostalo korjenasto povrće. Izbjegavajte luk.
8. Riba
Na žaru, poširana i pečena riba dobar su izbor. Samo je nemojte pržiti niti koristiti masne umake.
9. Bjelanjci
Dobar su izvor proteina i imaju malo kiseline. Samo preskočite žumanjak koji će vjerojatnije izazvati simptome žgaravice.
Postoji još namirnica i biljaka koji su se dugo smatrali lijekovima za refluks i želučane tegobe.
Ali imajte na umu da iako mogu pružiti olakšanje za neke, neće djelovati za sve, kaže gastroenterolog Jay Kuemmerle, MD, sa Sveučilišta Virginia Commonwealth.
Među njima su:
Komorač: Postoje neki dokazi da može poboljšati vašu probavu. Ima pH 6,9, tako da ima i nizak udio kiseline.
Đumbir: Dugogodišnji prirodni lijek za želučane tegobe, a čini se da koristi i kod refluksa.
Peršin: Ona grančica peršina na vašem tanjuru nije samo za ukras. Peršin je tradicionalni lijek za želučane tegobe već stotinama godina.
Aloe vera: Ovo je još jedan stari tretman za GI probleme koji izgleda pomaže kod refluksa. Aloe veru možete kupiti kao biljku ili kao dodatak – u kapsulama, sokovima i drugim oblicima. Samo pazite da nije u obliku lateksa i da ne sadrži antrakinone (prvenstveno spoj aloin), koji mogu iritirati probavni sustav.
Koje je ulje najzdravije koristiti? E pa ovisi o jelu koje pripremate
Kako znati koja hrana je dobra?
Ne možete vidjeti koliko je hrana kisela, a taj podatak nije naveden niti na nutritivnoj etiketi. Ali možete istražiti pH hrane, što je rezultat sadržaja kiseline. Što je pH niži, to je kiselina veća.
Tako sok od limuna ima pH 2,0. Ako ciljate na hranu s pH 5 ili više, možda ćete imati manje simptoma. Razinu pH vrijednosti hrane možete pronaći na nekim internet stranicama i specijaliziranim kuharicama.
N. M.