Tijekom ljetnih vrućina važno je hidrirati se pravilnim unosom vode i ubacivanjem hidratantnih namirnica u svoje obroke. No, je li za nas uistinu dobar aktualni trend na društvenim medijima u kojem influenceri dodaju sol u vodu i tvrde da im to pomaže utažiti žeđ i dulje ostati hidrirani zbog nadoknade elektrolita?
Trebamo li dodavati sol u čašu vode usred velikih vrućina? Evo što trebate znati i razmotriti prije nego isprobate ovaj trend.
Pomaže li dodavanje soli vodi kod hidratacije?
Prvo, važno je napomenuti da kada govorimo o miješanju soli u vodu, u čašu se dodaje samo mala količina soli. Samo prstohvat soli trebao bi vas hidratizirati i pružiti druge dobrobiti (trend društvenih medija predlaže korištenje keltske ili himalajske soli zbog minerala, ali ne postoji značajna nutritivna razlika između tih soli i kuhinjske soli).
Evo istine: dodavanje soli u vodu ima i prednosti i nedostatke. Ako ste posebno aktivni i puno se znojite dok vježbate, sol vam može pomoći da se brzo ‘obnovite’. To je zato što je natrij elektrolit, mineral koji može pomoći u održavanju količine vode u vašem tijelu uravnoteženom tako da ostanete hidrirani dulje vrijeme.
Može li ispijanje previše gazirane vode uzrokovati bubrežne kamence? Evo što kažu stručnjaci
Međutim, iako je natrij elektrolit, vjerojatno već unosite dovoljno natrija u svojoj prehrani. Dakle, dodavanje više natrija u vodu može izazvati negativne nuspojave ako već premašujete preporučeni dnevni unos, kao što su nadutost, glavobolje, pa čak i pogoršanje vaše žeđi. Umjesto toga, pokušajte se u svom obrascu prehrane usredotočiti na unos drugih elektrolita poput kalija, magnezija i kalcija.
H.A.