Osim previsoke temperature u spavaćoj sobi, do preznojavanja noću može doći i zbog niza zdravstvenih tegoba kao i hormonalnih promjena
Probudite li se usred noći preznojeni vjerojatno ćete se pitati što vam se dogodilo. Razlog može biti jednostavan, poput prezagrijane sobe illi noćne more, no moguće je i da je u pitanju neko zdravstveno stanje koje zahtijeva liječenje.
Tijekom noći se temperatura tijela mijenja, a regulira ga autonomni živčani sustav. Kod nekih se oko 4 ujutro temperatura tijela naglo spušta i diže što može biti uzrok i noćnog znojenja. Preznojavanje se može pojaviti i zbog noćnih mora koji potiču tjeskobu i napadaje panike u snu.
Je li sigurno piti odstajalu vodu koju ste ostavili noć prije?
Noćno znojenje može biti uzrokovano i hormonalnim promjenama, pa je česta pojava kod žena u menopauzi. Osim toga, smatra se da se rizik od apneje, poremećaja spavanja, u početcima menopauze povećava i do 10 puta zbog gubitka ženskih spolnih hormona, estrogena i progestrona.
Patite li od apneje nije čudno što dolazi do preznojavanja jer u tom slučaju dolazi do poteškoća s disanjem. Ako se često budite s glavoboljama te sa suhim grlom i ako ste ostatak dana vrlo loše raspoloženi, najvjerojatnije kratki period vremena prestajete disati tijekom sna.

Zdravstveni problemi
Infekcije – najčešća infekcija čiji je simptom preznojavanje tijekom noći je tuberkuloza, bakterijska infekcija koja zahvaća pluća, a čiji su simptomi još i umor, gubitak težine te krv u iskašljavanju. Osim tuberkuloze, mogući su uzrok druge bakterijske infekcije, poput endokarditisa, odnosno infekcije endokarda i srčanih vulva.
Lijekovi – najčešće noćno znojenje uzrokuju antidepresivi, no pokazalo se i kako lijekovi za regulaciju hormona, kao i oni za smanjivanje šećera te aspirin mogu biti uzrok preznojavanja.
Hiptertireoza – poremećaj rada štitnjače, uz umor i gubitak na težini, također utječe na pojačano znojenje.

Idiopatska hiperhidroza – poremećaj kod kojeg se znojenje pojavljuje samo po sebi, odnosno nije simptom neke infekcije, neurološke ili krvožilne bolesti, a uzrokuje nekontrolirano i pojačano znojenje tijekom dana i noći te koje se može manifestirati samo na jednom djelu tijela, poput pazuha, ili na cijelom tijelu.
Hipoglikemija – jedan od simptoma preniskog šećera u krvi je baš znojenje, a uz taj se simptom pojavljuje i vrtoglavica, zbunjenost i drhtavica.
Hodgkinova bolest – odnosno rak limfa, čiji su simptomi, osim noćnog preznojavanja, i gubitak težine, umor te bezbolne otekline na područjima vrata, pazuha i prepona, a mogu se pojaviti i kašalj i zadihanost.
N. M.