Konjuktivitis: Kako prepoznati neugodnu upalu oka, zašto nastaje i koji su najveći mitovi o njoj ? - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Konjuktivitis: Kako prepoznati neugodnu upalu oka, zašto nastaje i koji su najveći mitovi o njoj ?

Ovisno o uzroku, upala može zahvatiti jedno ili oba oka i trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Foto: Shutterstock

Konjuktivitis je upala prozirne membrane oka koja može biti iznimno neugodna i ponekad vrlo zarazna. Iako često bezopasan, važno je znati razlikovati njegove oblike, od virusnih i bakterijskih do alergijskih, kako bi se pravilno liječio i spriječile moguće komplikacije.

Konjuktivitis, odnosno upala očne spojnice, jedno je od najčešćih stanja oka s kojim se susreću i djeca i odrasli. Riječ je o upali konjunktive, prozirne i tanke membrane koja prekriva bjeloočnicu, odnosno bijeli dio oka, te unutarnju stranu vjeđa. Kada se sitne krvne žile unutar ove membrane upale i nadraže, postaju vidljivije, što uzrokuje karakteristično crvenilo ili ružičasti izgled oka, po čemu je stanje i dobilo popularni naziv “pink eye”. Iako može biti vrlo iritantno, rijetko utječe na vid, no zbog svoje potencijalne zaraznosti zahtijeva rano prepoznavanje i adekvatne mjere opreza kako bi se spriječilo njegovo širenje. Ovisno o uzroku, upala može zahvatiti jedno ili oba oka i trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana.

Iako može biti vrlo iritantno, rijetko utječe na vid, no zbog svoje potencijalne zaraznosti zahtijeva rano prepoznavanje i adekvatne mjere opreza kako bi se spriječilo njegovo širenje

Simptomi konjuktivitisa mogu varirati u intenzitetu, no najčešće uključuju crvenilo u jednom ili oba oka, osjećaj svrbeža i peckanja te neugodan osjećaj stranog tijela ili pijeska u očima. Jedan od ključnih znakova je iscjedak koji tijekom noći može stvoriti krastu na trepavicama, zbog čega je ujutro teško ili nemoguće otvoriti oči. Ostali simptomi su pojačano suzenje i osjetljivost na svjetlo, poznata kao fotofobija. Iako je većina slučajeva bezopasna, postoje situacije koje zahtijevaju hitnu liječničku pomoć. Ako crvenilo prati jaka bol u oku, osjećaj da vam je nešto zapelo u oku, zamagljen vid ili nagli pad vida, potrebno je odmah potražiti savjet liječnika jer to mogu biti znakovi ozbiljnijih stanja, poput upale rožnice ili glaukoma. Osobe koje nose kontaktne leće trebale bi ih prestati nositi čim se pojave prvi simptomi i posavjetovati se s oftalmologom ako se stanje ne poboljša unutar 12 do 24 sata, kako bi se isključile ozbiljnije infekcije povezane s njihovom upotrebom.

bakterijski konjuktivitis, koji je češći kod djece, također je vrlo zarazan, a uzrokuju ga bakterije poput stafilokoka i streptokoka

Uzroci upale očne spojnice su raznoliki, a najčešće se dijele na zarazne i nezarazne. Najčešći uzročnik je virus, uglavnom adenovirus, koji je odgovoran za većinu slučajeva i izrazito je zarazan. Virusni konjuktivitis često se javlja uz prehladu ili druge respiratorne infekcije, a širi se kapljičnim putem ili izravnim kontaktom s iscjetkom zaražene osobe. S druge strane, bakterijski konjuktivitis, koji je češći kod djece, također je vrlo zarazan, a uzrokuju ga bakterije poput stafilokoka i streptokoka. Prepoznaje se po gustom, ljepljivom iscjetku žute ili zelene boje koji može “zalijepiti” vjeđe. Istraživanja pokazuju da je buđenje sa slijepljenim očima jedan od najpouzdanijih znakova bakterijske infekcije. Oba zarazna oblika mogu se prenijeti nečistim rukama, dijeljenjem ručnika, jastučnica ili kozmetike za oči.

Nezarazni oblici konjuktivitisa ne prenose se s osobe na osobu, a najpoznatiji među njima je alergijski konjuktivitis. On nastaje kao reakcija imunološkog sustava na alergene iz okoline, kao što su pelud, prašina, životinjska dlaka ili plijesan. Obično zahvaća oba oka i praćen je intenzivnim svrbežom, suzenjem i oticanjem vjeđa, a često i drugim alergijskim simptomima poput kihanja i curenja nosa. Postoji i iritativni konjuktivitis, koji nastaje kao posljedica izloženosti oka kemikalijama, dimu, kloru iz bazena ili stranom tijelu. Simptomi se obično povuku unutar jednog dana nakon ispiranja oka i uklanjanja iritansa. Manje poznati oblici uključuju gigantski papilarni konjuktivitis, koji se najčešće javlja kod nositelja mekih kontaktnih leća, i oftalmiju neonatorum, ozbiljan oblik konjuktivitisa kod novorođenčadi koji zahtijeva hitno liječenje kako bi se spriječilo oštećenje vida.

Kako se liječi

Pristup liječenju konjuktivitisa izravno ovisi o njegovu uzroku. Budući da antibiotici ne djeluju na viruse, virusni konjuktivitis obično ne zahtijeva specifičnu terapiju i prolazi sam od sebe unutar jednog do dva tjedna. Liječenje je simptomatsko i uključuje korištenje hladnih obloga za smanjenje otekline, umjetnih suza za ublažavanje iritacije te strogu higijenu kako bi se spriječilo širenje. S druge strane, za bakterijski konjuktivitis oftalmolog će propisati antibiotske kapi ili masti koje skraćuju trajanje infekcije i smanjuju zaraznost. Kod alergijskog konjuktivitisa ključno je izbjegavanje alergena, a simptomi se ublažavaju antihistaminskim kapima, koje se mogu dobiti na recept ili kupiti u slobodnoj prodaji. Tijekom trajanja bilo koje vrste upale, važno je prestati nositi kontaktne leće i prijeći na naočale, a svu šminku za oči korištenu neposredno prije infekcije treba baciti kako bi se izbjegla ponovna zaraza.

Najveći mitovi i istine o konjuktivitisu

O konjuktivitisu kruže brojni mitovi koji mogu dovesti do pogrešnog liječenja. Jedan od najčešćih je da se radi isključivo o dječjoj bolesti, što je netočno – od njega obolijevaju sve dobne skupine, s tim da je virusni oblik češći kod odraslih, a bakterijski kod djece. Drugi mit je da je svaka upala oka izrazito zarazna. Istina je da su samo virusni i bakterijski oblici prenosivi, dok alergijski i iritativni nisu. Česta je i zabluda da se svaki konjuktivitis liječi antibioticima. Antibiotici su učinkoviti isključivo protiv bakterija i potpuno su beskorisni kod virusnih ili alergijskih upala. Također, iako su neki kućni lijekovi poput hladnih obloga sigurni i korisni, drugi, poput stavljanja majčinog mlijeka u oko, mogu biti opasni i pogoršati stanje.

Najvažnija mjera je rigorozna higijena ruku – često pranje sapunom i vodom, posebno nakon kontakta s očima

Prevencija je ključna, posebno kod zaraznih oblika konjuktivitisa. Najvažnija mjera je rigorozna higijena ruku – često pranje sapunom i vodom, posebno nakon kontakta s očima. Izbjegavajte dodirivanje i trljanje očiju kako ne biste prenijeli klice. Nikada nemojte dijeliti osobne predmete poput ručnika, jastučnica, maramica ili kozmetike za oči. Korisnici kontaktnih leća moraju se strogo pridržavati uputa o čišćenju i zamjeni. Iako je zarazan, konjuktivitis nije opasniji od obične prehlade, stoga je povratak na posao ili u školu moguć ako se možete pridržavati higijenskih mjera i izbjegavati bliski kontakt s drugima.

( Ordinacija.hr )

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo