Ljeto mnogima predstavlja razdoblje opuštanja, putovanja i punjenja baterija. Ipak, visoke temperature, boravak u klimatiziranim prostorima i češći kontakti s većim brojem ljudi mogu dovesti do narušavanja imuniteta i pojave različitih zdravstvenih tegoba, među kojima su groznica i viroze sve češći neželjeni gosti. Evo kako prepoznati simptome, kada potražiti pomoć, kako se zaštititi i kako razlikovati virozu od sunčanice.
Iako groznicu i temperaturu najčešće povezujemo sa zimskim mjesecima, broj slučajeva ljetnih viroza u porastu je, osobito kod djece, starijih osoba i putnika. Virusne infekcije, ali i toplinski udari i alergijske reakcije, mogu izazvati slične simptome – stoga je važno znati ih prepoznati, reagirati na vrijeme i znati kada potražiti liječničku pomoć.

Zašto se viroze javljaju ljeti?
Ljetni mjeseci donose niz faktora koji pogoduju širenju virusa. Putovanja, promjena dnevne rutine i prehrane, boravak u hotelima, kampovima ili na festivalima često nas izlažu novim mikroorganizmima i povećavaju rizik od infekcija. Usto, pretjerano korištenje klimatizacijskih uređaja, nagle temperaturne razlike te izlaganje suncu mogu oslabiti obrambeni sustav organizma i stvoriti plodno tlo za razvoj viroza.
Najčešći uzročnici ljetnih infekcija su virusi poput enterovirusa i adenovirusa, koji često napadaju probavni sustav, ali i gornje dišne putove. Osim njih, toplinski udar, bakterijske infekcije mokraćnog sustava te tzv. putničke bolesti također mogu uzrokovati povišenu tjelesnu temperaturu i osjećaj slabosti.

Kako razlikovati virozu od sunčanice ili alergije?
S obzirom na to da mnogi ljetni simptomi mogu biti vrlo slični, važno je obratiti pažnju na nijanse.
- Virusne infekcije obično prate povišena temperatura, glavobolja, proljev, povraćanje i opća slabost.
- Kod toplinskog udara simptomi su nagli – dolazi do naglog porasta temperature, jake glavobolje, vrtoglavice, pa čak i zbunjenosti.
- Alergijske reakcije najčešće ne uzrokuju groznicu, ali su prisutni simptomi poput osipa, kihanja i otežanog disanja.
Primijetite li da se temperatura zadržava više od dva dana, da se pojavljuje jak osip ili dolazi do dehidracije i neuobičajene pospanosti, posebno kod djece i starijih osoba – vrijeme je za posjet liječniku. Također, otežano disanje, bol u prsima ili iznenadna slabost znakovi su koji zahtijevaju hitnu intervenciju.

Što učiniti kod kuće?
Ako je riječ o blagoj virozi, tijelo se uz malo pomoći najčešće oporavi samo. Prvo i osnovno je unos dovoljno tekućine – voda, biljni čajevi ili rehidracijske otopine pomoći će u sprječavanju dehidracije. Tijelo treba i odmor, stoga je važno smanjiti fizičku aktivnost, rashladiti prostor i omogućiti sebi vrijeme za oporavak. Kod povišene temperature mogu se koristiti lijekovi poput paracetamola ili ibuprofena, no uvijek je dobro prethodno se savjetovati s liječnikom ili ljekarnikom.
Deset najboljih namirnica za ljeto koje će vas istovremeno i osvježiti i zdravo nahraniti
Tijekom oporavka važno je i izbjegavati kontakt s drugim osobama, osobito ako postoji sumnja na zaraznu virozu. Kratkotrajna izolacija može spriječiti širenje infekcije, osobito u turističkim sredinama gdje boravi veliki broj ljudi.

Možemo li spriječiti ljetne viroze?
Dobra vijest je da većinu ljetnih tegoba možemo prevenirati jednostavnim navikama:
- Pravilna higijena ruku temelj je zaštite od virusa i bakterija, kao i pažljivo rukovanje hranom, osobito na putovanjima.
- Klimatizacijske uređaje valja koristiti umjereno – razlika između unutarnje i vanjske temperature ne bi trebala prelaziti 7 °C.
- Tijekom boravka na suncu važno je nositi šešir, sunčane naočale i koristiti kremu sa zaštitnim faktorom, kao i piti dovoljno tekućine – najmanje dvije do tri litre dnevno.
Osim toga, snažan imunitet najbolji je saveznik protiv sezonskih bolesti. To podrazumijeva:
- laganu i raznoliku prehranu,
- dovoljno sna,
- umjerenu fizičku aktivnost
- što više boravka u prirodi

Ljetne groznice i viroze ne moraju pokvariti vaše godišnje odmore. Uz osnovnu zdravstvenu pismenost, malo opreza i brigu o tijelu, većinu takvih tegoba možemo prepoznati na vrijeme, ublažiti ih i izbjeći ozbiljnije komplikacije. Ljeto je savršena prilika za opuštanje, ali i za svjesniji odnos prema zdravlju. Osluškujte svoje tijelo, reagirajte pravovremeno – i uživajte u sunčanim danima bez brige.
A. H.