Mislite da su vam bubrezi zdravi? Niste sigurni dok ne provjerite ove ključne pokazatelje - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Mislite da su vam bubrezi zdravi? Niste sigurni dok ne provjerite ove ključne pokazatelje

Problemi s bubrezima mogu poremetiti ravnotežu minerala i hranjivih tvari u krvi, što se izravno odražava na zdravlju kože

Iako mnogi vjeruju da je odsutnost simptoma znak zdravlja, kronična bubrežna bolest često se razvija tiho i bez ikakvih naznaka. Postoje svakodnevni pokazatelji koji mogu upućivati na zdrave bubrege, no jedina stvarna potvrda dolazi kroz specifične medicinske pretrage.

Bubrezi su vitalni organi koji neumorno rade, filtrirajući otpadne tvari i višak vode iz krvi, regulirajući krvni tlak i održavajući kosti snažnima. Međutim, zabrinjavajuća je činjenica da, prema statistikama, milijuni ljudi diljem svijeta žive s kroničnom bubrežnom bolešću, a da toga uopće nisu svjesni. Bolest se često razvija podmuklo, bez jasnih simptoma u ranim fazama, zbog čega je ključno poznavati ne samo znakove koji upućuju na probleme, već i pokazatelje koji potvrđuju da vaši bubrezi funkcioniraju optimalno. Iako se dobro opće stanje može činiti kao dovoljan dokaz, jedini način da budete sto posto sigurni leži u razumijevanju konkretnih medicinskih pokazatelja.

Urin- ključni pokazatelj

Najvažniji i najdostupniji pokazatelj zdravlja bubrega koji možete pratiti kod kuće jest vaš urin. Zdravi bubrezi proizvode urin koji je uglavnom bistar ili svijetložute boje, bez jakog neugodnog mirisa i pjene. Konzistentnost u boji, mirisu i učestalosti mokrenja dobar je znak. Iznenadne i trajne promjene, poput tamnije boje urina koja nije povezana s dehidracijom, pojave krvi, pjenaste konzistencije ili naglog porasta potrebe za mokrenjem, osobito noću, mogu biti rani signali oštećenja. Iako su povremene promjene normalne, ako potraju nekoliko dana, nužno je konzultirati se s liječnikom.

Bubrezi koji ispravno filtriraju toksine iz tijela doprinose cjelokupnoj ravnoteži, što uključuje i miran san Foto: Shutterstock

Odsutnost oteklina još je jedan važan vizualni znak. Kada bubrezi ne funkcioniraju ispravno, mogu propuštati veće količine proteina (albumina) u urin, a istovremeno zadržavati višak natrija i tekućine u tijelu. To se najčešće manifestira kao natečenost ili podbuhlost, pogotovo u području oko očiju nakon buđenja te na gležnjevima i stopalima. Uz to, zdrava i hidratizirana koža, bez neobjašnjive suhoće i svrbeža, također sugerira da bubrezi uspješno čiste krv od toksina. Problemi s bubrezima mogu poremetiti ravnotežu minerala i hranjivih tvari u krvi, što se izravno odražava na zdravlju kože.

Manje očiti, ali jednako važni znakovi uključuju kvalitetu sna i zdravlje mišića. Bubrezi koji ispravno filtriraju toksine iz tijela doprinose cjelokupnoj ravnoteži, što uključuje i miran san. Ako se toksini nakupljaju, to može uzrokovati nesanicu, pa čak i apneju u snu. Slično tome, učestali grčevi u mišićima, osobito u donjem dijelu tijela, mogu biti posljedica neravnoteže elektrolita, poput niske razine kalcija, koju neispravni bubrezi ne mogu regulirati. Iako povremeni grčevi nakon vježbanja nisu razlog za brigu, redovita pojava zahtijeva pažnju.

Jedini način za potpunu sigurnost: Što kažu brojke?

Iako svi navedeni znakovi mogu pružiti osjećaj sigurnosti, jedina apsolutna potvrda zdravlja bubrega dolazi iz laboratorijskih nalaza. Liječnici koriste dva ključna testa kako bi procijenili funkciju bubrega. Prvi i najvažniji je test za procjenu brzine glomerularne filtracije (eGFR). Riječ je o izračunu koji se temelji na razini kreatinina (otpadnog produkta mišića) u krvi, uzimajući u obzir vašu dob i spol. Ovaj test precizno pokazuje koliko dobro vaši bubrezi obavljaju svoj posao filtriranja.

Razumijevanje rezultata eGFR-a je jednostavno. Vrijednost iznad 90 smatra se normalnom i ukazuje na zdrave bubrege. Ako je vaš rezultat između 60 i 89, to može značiti da je potrebno redovito praćenje, dok vrijednost ispod 60 koja se zadržava tri mjeseca ili duže predstavlja jasan pokazatelj kronične bubrežne bolesti. Drugi ključni test je analiza urina na prisutnost albumina, proteina koji se ne bi smio nalaziti u urinu u značajnim količinama. Test omjera albumina i kreatinina u urinu (uACR) rani je pokazatelj oštećenja bubrega.

Briga o bubrezima je ulaganje u dugoročno zdravlje cijelog organizma Foto: Shutterstock

Prevencija je ključna: Kako sačuvati zdravlje bubrega

Zaštita bubrega prvenstveno ovisi o životnim navikama i upravljanju stanjima koja predstavljaju najveći rizik, poput dijabetesa i visokog krvnog tlaka. Stručnjaci iz Nacionalnog instituta za dijabetes te probavne i bubrežne bolesti (NIDDK) preporučuju prehranu s niskim udjelom soli (manje od 2.300 mg natrija dnevno) i dodanih šećera. Redovita tjelesna aktivnost, barem 30 minuta većinu dana u tjednu, pomaže u regulaciji krvnog tlaka i šećera. Prestanak pušenja ključan je jer pušenje oštećuje krvne žile i smanjuje protok krvi kroz bubrege, dok umjerenost u alkoholu sprječava povišenje tlaka. Također, važno je izbjegavati prekomjernu i dugotrajnu upotrebu nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) poput ibuprofena, koji mogu oštetiti bubrege.

Briga o bubrezima je ulaganje u dugoročno zdravlje cijelog organizma. Ako imate dijabetes, visoki krvni tlak, srčane bolesti ili obiteljsku povijest zatajenja bubrega, redoviti godišnji pregledi koji uključuju provjeru eGFR-a i albumina u urinu trebali bi biti vaša obaveza. Razgovarajte sa svojim liječnikom i preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem – jer kada su u pitanju bubrezi, rano otkrivanje može spasiti život. ( Ordinacija.hr )

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo