Iako se čini kao rutinski dio higijene, čišćenje ušiju štapićima može uzrokovati više štete nego koristi. Stručnjaci objašnjavaju zašto je ušni vosak zapravo koristan i kako sigurno održavati zdravlje ušiju bez opasnih metoda.
Mnogi ljudi vjeruju da je ušni vosak, poznat i kao cerumen, znak nečistoće i da ga je potrebno redovito uklanjati. Međutim, istina je potpuno suprotna. Cerumen nije prljavština, već prirodna i nužna tvar koju tijelo proizvodi kako bi zaštitilo i podmazalo naše uši. Djeluje kao svojevrsni filter koji sprječava ulazak prašine, prljavštine pa čak i sitnih insekata u osjetljivi ušni kanal. Štoviše, posjeduje antibakterijska i antifungalna svojstva, što znači da aktivno sudjeluje u sprječavanju infekcija. Liječnici često uspoređuju uši sa “samočistećim pećnicama” koje obavljaju svoj posao bez naše pomoći.
Ušni otvor
Uši posjeduju fascinantan prirodni mehanizam čišćenja. Cerumen se ne stvara u dubini ušnog kanala, već u njegovom vanjskom dijelu. Svakodnevnim pokretima čeljusti, poput žvakanja i govora, stari se vosak postupno pomiče iz unutrašnjosti prema ušnom otvoru. Kada stigne do vanjskog dijela uha, on se jednostavno osuši i ispadne, a da to najčešće i ne primijetimo. Stoga, ako dođe do začepljenja u blizini bubnjića, uzrok gotovo nikada nije prekomjerna proizvodnja voska, već činjenica da smo ga sami, najčešće štapićem za uši, gurnuli dublje unutra.
Štapić djeluje poput klipa koji sabija vosak i gura ga dublje u kanal, gdje se on više ne može prirodno izbaciti.
Unatoč jasnim upozorenjima proizvođača na pakiranjima, štapići za uši i dalje su najpopularniji alat za “čišćenje”. No, njihova uporaba jedna je od najgorih stvari koje možete učiniti za zdravlje svojih ušiju. Štapić djeluje poput klipa koji sabija vosak i gura ga dublje u kanal, gdje se on više ne može prirodno izbaciti. To stvara čep koji može uzrokovati bol, osjećaj začepljenosti, zujanje (tinitus) i privremeni gubitak sluha. Osim toga, guranjem štapića preduboko riskirate ozljedu osjetljive kože kanala, što može dovesti do krvarenja i bolnih infekcija, a u najgorem slučaju i do probijanja bubnjića.

Osim štapića, na društvenim mrežama popularizirale su se i druge, još opasnije metode, poput tuljaca ili svijeća za uši. Ova praksa, koja uključuje paljenje šuplje svijeće umetnute u uho, temelji se na zabludi da toplina stvara vakuum koji izvlači vosak. Brojne zdravstvene organizacije potvrdile su da je ova metoda potpuno neučinkovita i izuzetno opasna. Ne samo da ne uklanja vosak, već može uzrokovati ozbiljne opekline lica i kose, začepljenje kanala voskom od svijeće te čak i perforaciju bubnjića. Korištenje drugih predmeta poput ukosnica ili spajalica za papir jednako je rizično i treba ga u potpunosti izbjegavati.
Kako očistiti uši?
Idealno, vaše uši ne trebaju nikakvo posebno čišćenje. Intervencija je potrebna samo ako se stvori previše cerumena koji uzrokuje simptome poput boli, osjećaja punoće u uhu, prigušenog sluha, zujanja, svrbeža ili vrtoglavice. Takvo stanje naziva se cerumenski čep ili impakcija. Za većinu ljudi, sasvim je dovoljno nakon tuširanja nježno obrisati vanjski dio uha mekim ručnikom ili vlažnom krpicom. Time se uklanja višak voska koji je već prirodno izašao iz kanala, održavajući vanjski izgled uha čistim bez ugrožavanja njegove unutrašnjosti.
Višak voska
Ako osjetite da imate višak voska, najsigurniji prvi korak je omekšati ga. U ljekarnama možete nabaviti kapi bez recepta, najčešće na bazi vodikovog peroksida ili sode bikarbone. Postupak je jednostavan: nagnite glavu u stranu, ukapajte nekoliko kapi u uho i ostanite u tom položaju pet do deset minuta kako bi tekućina prodrla u vosak. Nakon toga, ispravite glavu i pustite da višak tekućine i otopljenog voska iscuri na maramicu. Ovaj postupak ne smijete provoditi ako sumnjate na puknuće bubnjića ili imate upalu.
Ako vam stalno zuji u ušima vjerojatno vam nedostaje ovog vitamina
Nakon omekšavanja, vosak se može isprati laganim mlazom vode. Za to se koristi gumena pumpica za ispiranje uha, napunjena mlakom vodom (temperature tijela, jer prehladna ili prevruća voda može izazvati vrtoglavicu). Nježno usmjerite mlaz vode u ušni kanal, dopuštajući da voda i vosak slobodno istječu. Ipak, najsigurnija opcija, pogotovo ako kućne metode ne pomažu ili imate jake simptome, jest posjet liječniku. Otorinolaringolog može sigurno i brzo ukloniti čep pomoću posebnih instrumenata i sukcije. Zapamtite, zdravlje vaših ušiju previše je važno da biste riskirali s nestručnim metodama. ( Ordinacija.hr )