Među najčešćim simptomima laringitisa su promuklost, otežano disanje, povišena tjelesna temperatura, malaksalost, bol prilikom govora te stalna potreba za pročišćavanjem grla.
Laringitis je upala sluznice grla, odnosno dijela dušnika u kojem se nalaze glasnice. Kada one oteknu, zvukovi koji izlaze iz usta su nekoliko tonova viši ili niži, a moguća je i promuklost ili ostanak bez glasa. Laringitis se može podijeliti na akutni i kronični. Akutni je uzrokovan infektivnim čimbenicima i karakterističan je, prije svega, za mlađe dobne skupine.
Kronični laringitis je bolest koja je karakteristična za odraslu populaciju, a uzrokovana je, među ostalim, neinfektivnim iritirajućim čimbenicima te duhanskim dimom kojem je izložena cijela sluznica dišnih puteva prilikom pušenja. Drugi čimbenici koji bi mogli pogodovati kroničnim upalnim promjenama grkljana su alkohol, kronične infekcije gornjih dišnih puteva, ali i sinusa.
Kako prepoznati laringitis i kako ga liječiti?
Među najčešćim simptomima laringitisa su promuklost, otežano disanje, povišena tjelesna temperatura, malaksalost, bol prilikom govora te stalna potreba za pročišćavanjem grla. Kod djece se akutni laringitis očituje kašljem poput laveža psa koji se iznenadno javlja, najčešće tijekom noćnih sati, pri čemu se dijete uznemireno budi i kašlje promuklo. Takva klinička slika često je praćena povišenom tjelesnom temperaturom i nosnom sekrecijom.
Ako je posrijedi virusna upala grla, tijelo će se samo riješiti virusa. Ako se radi o bakterijskoj upali, liječnik će vam dati antibiotike, no postoje i brojni prirodni lijekovi koje uglavnom svi već imamo u kuhinji.
Jabučni ocat
Antibakterijska svojstva jabučnoga octa pomažu vam riješiti se infekcije, ali isto tako vam olakšava gutanje zbog čega se smatra jednim od najučinkovitijih prirodnih lijekova.
Slana voda
Slana voda također ima antibakterijska svojstva. Savjetuje se da 4 do 5 puta dnevno grgljate mlaku slanu vodu s tim da se potrudite da voda uđe što dublje u grlo kako bi sol što uspješnije smirivala upaljeni grkljan.
Kurkuma
Dodajte žličicu kurkume u toplo mlijeko i pijte taj pripravak 2 do 3 puta dnevno. Pomoći će vam da smanjite bol i upaljenost grla.
Med
Od davnina još poznat kao lijek, ova slatka i omiljena namirnica će zbog svojih antiupalnih svojstava umiriti vaše bolno grlo. Meda biste trebali jesti svaki dan po 5-6 žličica. Isto tako, možete ga kombinirati s već spomenutim jabučnim octom, ali i toplim mlijekom.
Cimet
Dodajte žličicu cimeta i 3 žličice meda u 3 dcl vode i pustite neka proključa. Za najbolje rezultate, konzumirajte ovaj pripravak 3 puta dnevno. Cimet ima antibakterijska i antiupalna svojstva zbog čega će vam ubrzati proces liječenja.
Klinčić
Jednako kao i cimet, i klinčić ima jedna svojstva koja će umiriti vaše upaljeno i bolno grlo. Pomiješajte 4 kapi ulja od klinčića sa žličicom meda i uzimajte taj pripravak 3 puta dnevno.
Juhe i čajevi
Bilo koji vrući napitak pomoći će vam u tretiranju i ublažavanju laringitisa. Ovo je poznato kao lijek još od naših baka, stoga, s domaćom kokošjom juhom sigurna nema pogreške.
Češnjak
Možda će zvučati čudno, ali cuclanje češnjaka također pomaže u liječenju laringitisa. Međutim, ako vam se ta ideja i ne sviđa toliko, možete napraviti pastu od meda i zgnječenoga češnjaka te njome 3-4 puta dnevno tretirati upaljeno grlo.
Đumbir
Primjena đumbira višestruka je. Možete ga dodati u svoj čaj, možete napraviti i čaj od đumbira, miješati ga s limunom i medom… Đumbir će vam pomoći smanjiti bol grkljana i riješiti vas različitih infekcija.
Sirup od luka
Umjesto da kupujete sirupe, možete si doma sami napraviti jedan koji je itekako učinkovit. Naime, prokuhajte nekoliko oguljenih glavica srednje veličine u vodi (cca 250 ml) i pustite ih na vatri sve dok voda u kojoj se luk krčka ne postane pomalo ljepljiva. U čašu mlake vode zatim dodajte 2-4 žlice ovoga sirupa, 1 žlicu meda i malo limunova soka. Pijte taj pripravak 2 puta dnevno.
(Ordinacija.hr)