Promjena položaja spavanja mogla bi ubrzati vaš oporavak od niza uobičajenih bolesti – od zatvora do gripe, tvrde stručnjaci.
Ako patite od spore probave, spavanje na lijevoj strani moglo bi vam pomoći. Ovaj položaj potiče prirodan protok hrane i otpada kroz vaš probavni sustav, preporučila je savjetnica za spavanje Lisa Artis.
Pojasnila je kako ovaj poloaj omogućuje gravitaciji da učinkovitije premješta otpad iz tankog u debelo crijevo. Nasuprot tome, ležanje na leđima usporava probavu i potencijalno produljuje zatvor.
Premalo, ali i previše spavanja predstavlja rizik za dijabetes
Po istoj logici, oni koji imaju proljev trebali bi pokušati spavati na desnom boku, piše Daily Mail.
Ovaj položaj mogao bi usporiti učestalost stolice potičući je da duže ostane u donjem dijelu probavnog trakta, sprječavajući je da prebrzo stigne do debelog crijeva, rekla je Artis.
Također je savjetovala da razmislite o položaju za spavanje kada patite od drugih problema poput prehlade, gripe i urinarnih infekcija.
Koji položaji za koje probleme?
Za infekcije urinarnog trakta preporučila je fetalni položaj ili spavanje na leđima s blago raširenim nogama. Kaže se da ovo smanjuje pritisak na mjehur, što može smanjiti nelagodu.
![](https://ordinacija.vecernji.hr/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_1707953530-720x480.jpg)
Žene koje žele izbjeći urinarne infekcije prvenstveno bi se trebale kloniti spavanja u uskom donjem rublju poput tangi.
E. coli, najčešća bakterija u debelom crijevu i vodeći uzročnik infekcija mokraćnog sustava, može se lako zalijepiti za uzicu na tangi. Čak i blagi pokreti tijekom spavanja mogu uzrokovati pomicanje materijala, potencijalno prenoseći bakteriju E. coli opasno blizu vaginalnog područja, pojasnila je.
Za pacijente sklone bubrežnim kamencima Artis je predložila da redovito mijenjaju stranu na kojoj spavaju. Ovaj se savjet temelji na studiji Sveučilišta u Kaliforniji na pacijentima s ponovljenim kamencima koji su otkrili da je 76 posto razvilo bolne mineralne naslage u bubrezima koje odgovaraju njihovoj preferiranoj strani spavanja.
Novi savjeti nakon moždanog udara: vježbajte intenzivnije
Za refluks kiseline, uobičajeno stanje koje pogađa četvrtinu stanovništva gdje se želučana kiselina diže u grlo izazivajući žgaravicu, preporučuje se spavanje na lijevom boku s blago podignutim tijelom. Naime, ovaj položaj pomaže zadržati sadržaj želuca ispod jednjaka.
Ljudima koji pate od infekcija uha savjetuje se da spavaju s oboljelim uhom okrenutim prema gore, što pomaže prirodnom odljevu nakupljene tekućine u uhu.
Ležanje na leđima preporučeni je položaj za začepljeni nos i začepljenost, a oboljelima se također savjetuje da podignu glavu i ramena pod kutom od 45 stupnjeva pomoću jastuka.
![](https://ordinacija.vecernji.hr/wp-content/uploads/2014/01/63d1e80113e66578732f210bab6ceee5-720x480.jpg)
Ovaj položaj sprječava nakupljanje sluzi u grlu, što može izazvati napadaje kašlja i otežati disanje. Spavanje licem prema dolje moglo bi pogoršati začepljenost, rekla je.
Dodala je i kako osam sati neprekidnog odmora pomaže tijelu u borbi protiv infekcija, ubrzavajući oporavak i vraćajući energiju.
Bez dovoljno sna, budimo se premoreni i razdražljivi, zbog čega se još teže riješiti bolesti, kaže ona.
N. M.