Bilo koja tvar koja se nepropisno koristi može biti otrovna – od vitamina do sredstava za čišćenje. No, otrovi se skrivaju i u naizgled jestivim, svakodnevnim namirnicama
Najopasniji prirodni otrov je botulin, toksin koji proizvodi bakterija Clostridium botulinum. Ovaj se toksin često razvija u loše pripremljenoj domaćoj konzerviranoj hrani, kao što je ukiseljeno povrće. Može se unijeti u organizam i putem zaraženog mesa, a izaziva paralizu mišića, čak i smrt.
Ostali uobičajeni otrovi u domovima uključuju nepravilno korištene deterdžente, dezinficijense i lijekove. Značajni su i sezonski rizici:
Zima: Trovanje ugljičnim monoksidom u slabo prozračenim okruženjima.
Proljeće i ljeto: Konzumacija otrovnih bobica.
Jesen: Trovanje otrovnim gljivama
Oprez sa sobnim biljkama
Mnoge kućne biljke otrovne su za ljude i kućne ljubimce. Problem najčešće nije kod odraslih već kod djece koja sve stavljaju u usta. Trovanje se ne događa samo ako pojedu biljku, već ponekad i u kontaktu s kožom, ako popiju vodu iz biljke ili stave zemlju u usta.
Filodendron jedna je od najčešćih kućnih biljaka jer se lako održava. No, može izazvati reakcije na koži, a posebno je opasna za mačke koje mogu uginuti ako je pojedu. I njezin rođak – difenbahija – proizvodi iste kristale kalcijevog oksalata što znači da uzorkuje iste, ali slabije, simptome kod ljudi i životinja.
Spatifilum je biljka koja pročišćava zrak, no svi dijelovi ove biljke su otrovni pa je treba držati podalje od djece i životinja.
Čak i ljekovita Aloe vera može uzrokovati želučane probleme kod pasa i mačaka. Otrovne su i neke vrste ljiljana te oleandar i bršljan koji su česti ukras okućnica.
Poziv u pomoć
Centar za kontrolu otrovanja (CKO) u Zagrebu djeluje još od 1970. godine na Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada. Njihovi djelatnici dostupni su 24 sata, osim zdravstvenim ustanovama, i svim građanima.
Ako sumnjate u trovanje, nazovite CKO na broj 01 2348 342.
N. M.