Naizgled bezopasna jutarnja kava može smanjiti djelovanje lijeka ili jače djelovati na vas zbog interakcije s lijekom. Budite oprezni i savjetujte se s liječnikom
Mnogi se oslanjaju na kavu za početak dana ili barem povremeno u njoj uživaju. Ali treba imati na umu da kofein može utjecati na djelovanje nekih lijekova. Može promijeniti način na koji se lijekovi apsorbiraju, razgrađuju i uklanjaju iz našeg tijela, čineći ih manje učinkovitima ili uzrokujući neočekivane nuspojave.
Ovo je, prema pisanju Healthnewsa, sedam lijekova koje biste trebali izbjegavati ako unosite kofein u organizam. Naime, kofein se metabolizira u jetri sustavom enzima koji su odgovorni i za metaboliziranje nekih lijekova. Stoga, kada se kofein i ti lijekovi uzimaju zajedno, to može dovesti do kardiovaskularnih, gastrointestinalnih, dišnih i dermatoloških problema.
Ove namirnice će vam pomoći u podizanju energije
1. Adenozin
Adenozin se može dati prije testa srčanog opterećenja, a koristi se i za liječenje supraventrikularne tahikardije, stanja karakteriziranog ubrzanim otkucajima srca. Kofein može blokirati učinke adenozina pa ih treba izbjegavati uzimati zajedno.
2. Antikoagulansi
Llijekovi koji usporavaju zgrušavanje krvi ne idu s kofeinom jer se pokazalo da inhibira metabolizam varfarina (često korištenog antikoagulansa). Kofein se veže na enzime i sprječava ih da metaboliziraju lijek. Kao rezultat toga, povećava se razina varfarina u krvi, što pojačava antikoagulantne učinke lijeka.
3. Kinoloni antibiotici
Kinoloni su antibiotici koji se koriste za liječenje bakterijskih infekcija mokraćnog sustava, spolno prenosivih bolesti, gastrointestinalnih infekcija te infekcija kostiju i zglobova. Neki od kinolonskih antibiotika su ciprofloksacin, ofloksacin, norfloksacin i moksifloksacin.
Kinoloni mogu usporiti izlučivanje kofeina, što znači da on dulje ostaje u vašem tijelu. To može uzrokovati pojačane nuspojave kao što su ubrzan rad srca, lupanje srca, nervoza i glavobolja.
4. Meksiletin
Koristi za liječenje ventrikularnih aritmija (abnormalnog srčanog ritma). Istraživanje je pokazalo da iako kofein ne utječe na izlučivanje meksiletina, meksiletin smanjuje izlučivanje kofeina za 50%. Stoga se štetni učinci meksiletina mogu pogoršati povećanom koncentracijom kofeina.
Lijek za astmu može ublažiti teške reakcije kod ljudi s višestrukim alergijama na hranu
5. Antidepresivi
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) su antidepresivi koji se koriste za liječenje depresije, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, anksioznih poremećaja, PTSP-a te teških fobija.
Primjeri SSRI-a su fluoksetin (Prozac ili Oxactin), fluvoksamin (Faverin), citalopram (Cipramil), paroksetin (Seroxat) i sertralin (Lustral).
Savjetuje se izbjegavanje kofeina, osobito kod uzimanja fluvoksamina. Pokazalo se da se izlučivanje kofeina smanjuje za 80% kada se uzima s ovim lijekom, što može pogoršati nuspojave kofeina, poput ubrzanog rada srca, mučnine i nesanice.
6. Lijekovi za osteoporozu
Bisfosfonati kao što su alendronat, ibandronat i risedronat koriste se u liječenju osteoporoze. Dokazano je da kava smanjuje apsorpciju bisfosfonata, umanjujući njihov učinak.
7. Bronhodilatatori
Bronhodilatatori furafilin i teofilin koriste se za liječenje astme i kronične opstruktivne plućne bolesti.
Dokazano je da furafilin utječe na metabolizam kofeina, što dovodi do prekomjernog nakupljanja kofeina u krvi. Uzimanje kofeina s furafilinom može uzrokovati nuspojave povezane s kofeinom kao što su žgaravica, mučnina i glavobolja. S druge strane, pokazalo se da kofein produljuje poluživot i smanjuje izličivanje teofilina.
Biljna prehrana je najbolja… ili ipak nije?
Prije uzimanja lijekova uvijek se raspitajte kod svog liječnika o mogućim interakcijama između hrane i lijekova. Osim toga, bitno je čitati etikete i upozorenja na lijekovima kako biste bili informirani o mogućim interakcijama.
N. M.