Zdravlje

Zdravlje

Obranite se od krpelja domaćim pripravcima

Foto: Shutterstock

Većina eteričnih ulja nepodnošljiva je ovim nametnicima. Učinkovite repelente lako možete napraviti i kod kuće

Sezona krpelja je u punom zamahu, a obzirom na to da nisu samo neugodnost, već i prenosnici opasnih bolesti, važno je zaštititi se. Krpelji su najčešći u proljeće i rano ljeto. Najčešće prenose lajmsku boreliozu i krpeljni meningoencefalitis, a najugroženiji su ljudi koji često borave u prirodi.

Kako se zaštititi?

Za boravak u prirodi uvijek treba obući prikladnu odjeću i obuću (dugi rukavi, nogavice uvučene u čarape, zatvorene cipele). Preporučuje se izbjegavajti provlačenje kroz grmlje, ležanje na tlu ili odlaganje odjeće na tlo. Nakon povratka iz prirode treba se presvući, otuširati te pažljivo pregledati svaki komadić tijela, posebice mekana i vlažna područja koja krpelji vole (iza uha, zatiljak, vrat, prepone, grudi, pazusi, iza koljena, pupak…). Možete koristiti kupovne repelente, ali postoje i prirodni načini zaštite.

Pronašli ste krpelja na sebi? Što morate, a što nikako ne biste smjeli napraviti

Domaći repelenti

Sve sastojke možete naći kod kuće ili ih jeftino pribaviti, no budite oprezni. Nisu svi jednako sigurni za kućne ljubimce, iako su oni jednako ugroženi od ovih nametnika.

1. Ulje cedra
Neotrovno, prirodno sredstvo sigurno je za ljude, kao i kućne ljubimce. Može se prskati izravno na kožu, a smrtonosan je za krpelje i insekte. Cijena mu je oko 4 eura za 10 ml, no ima raznih vrsta od raznih proizvođača pa se i cijene razlikuju.

2. Ulje eukaliptusa
Glasi kao učinkovito sredstvo protiv krpelja. U bočici s raspršivačem pomiješajte 120 ml destilirane vode i 20 kapi eteričnog ulja eukaliptusa. Prije upotrebe protresite i poprskajte po koži ili odjeći. I on je siguran za korištenje kod pasa, no obavezno se mora razrijediti s vodom.

3. Ulje nima
Zbog svog snažnog protuupalnog, antivirusnog i antiparazitnog djelovanja, predstavlja prirodnu zaštitu i od krpelja, kao i tretman za kožne infekcije i dezinfekciju rana. Dovoljno je nekoliko kapi utrljati na kožu, no upozoravamo vas da miris smeta i nekim ljudima, ne samo krpeljima.

4. Ulje čajevca
jedno od najpoznatijih prirodnih ulja koje se koristi za zaštitu od insekata. Kako biste napravili domaći repelent protiv krpelja, pomiješajte eterično ulje čajevca s malo vode i nanesite na kožu. Zakasnite li i ipak izvadite krpelja iz kože, na to mjesto također možete tri puta na dan nanijeti ulje čajevca za dezinfekciju.

Krpeljni meningoencefalitis – 5 činjenica koje morate znati o ovoj bolesti

5. Češnjak
Krpelji ne podnose miris češnjaka, koji isparava putem znoja pa ne bi bilo lođe da vam se nađe na meniju prije odlaska u prirodu. Također ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje te aktivne tvari koje jačaju imunitet, pa ju je dobro koristiti i nakon uboda krpelja.

6. Jabučni ocat
U bočici s raspršivačem pomiješajte 2 šalice vode, 4 žlice octa i 2 žlice organskog ulja nima te nanesite na kožu ili na odjeću.

7. Miks eteričnih ulja
Pomiješajte 9 kapi eteričnog ulja citronele, 6 kapi eteričnog ulja čajevca, 6 kapi eteričnog ulja paprene metvice te žlicu bademovog ulja ili ulja jojobe.

N. M.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo