Kad nas tijekom dana “zgrabi” iznenadna glad između obroka, najčešće smo u žurbi pa “u hodu” posežemo za nezdravom brzom hranom i slatkišima zato što gotovo trenutačno daju osjećaj podizanja energije.
Kako ne bismo svašta “trpali” u sebe, stručnjaci preporučuju malo mentalnog treninga…
- Kad vas obuzme napadaj gladi, prije nego rastrgate vrećicu čipsa ili slistite cijelu tablu čokolade… pričekajte malo. Istraživanja su pokazala: “luda” želja za hranom može se prebroditi ako se suzdržimo 10 do 15 minuta. Psiholozi to uspoređuju s morskim valom koji, nakon što dosegne vrhunac, smanjuje se. Važno je izdržati kratkotrajni vrhunac vala.
- Pijte dovoljno vode – često nedostatak tekućine odnosno dehidraciju osjećamo kao glad.
- Je li vaša glad fizička ili emocionalna? Iza potrebe za hranom često stoje neugodni “okidači” kao što su stres, tjeskoba, neraspoloženje, ljutnja, usamljenost… Ako su vaši porivi za hranom povezani s određenim emocijama, pokušajte doći do srži do onoga što vas muči, a ne do srži visokokaloričnog deserta. Nekima pomaže da zapišu svoje osjećaje, a neke smiruje duboko disanje… Svakako činite nešto ugodno i lagodno, što vam daje osjećaj zadovoljstva i opušta vas.
- Ne preskačite obroke i ne gladujte, nego razmislite o drugim vrstama hrane koje biste mogli uzeti. Npr. jogurt, voće, orašasti plodovi, sjemenke… Ili instant varijanta zdravijeg obroka, poput vrećice sa zobenom kašom koja se začas može smućkati s malo vode. Ako već imate potrebu za hranom, utolite glad “smislenijim” namirnicama s kojima ćete dobiti vitamine, minerale, vlakna i druge hranjive tvari, a ne samo “prazne” kalorije kojima obiluje brza hrana i slatkiši.
- Ne držite u kući hranu koja vas dovodi u napast, i ne idite u kupovinu kad ste gladni – vjerojatnije je da ćete kupiti hranu koja vas dovodi u napast.
- Ako se doista ne možete oduprijeti napadaju gladi, pojedite nešto, ali najprije promislite što ćete pojesti i u kojoj količini. Stavite razumnu porciju na tanjur i jedite svjesno i smireno, bez osjećaja krivnje. Umjesto toga, uživajte o okusu svakog zalogaja.
- U uredu, na putu i u sličnim situacijama imajte pri ruci zdravije varijante obroka. Spakirajte na vrijeme voće pripremljeno da ga se može lako jesti, paketić hranjive salate s tjesteninom, jogurt…
- Odvratite si pozornost od razmišljanja o hrani tako da se bavite aktivnostima koje nisu povezane s jelom. Pospremajte stan, presađujte sobne biljke, vježbajte, izvedite psa u šetnju…
- Na večeri kod prijatelja ili u restoranu lako padate u iskušenje? Nemojte ići na večeru jako gladni, prije toga pojedite nešto lagano, npr. tanjur juhe. Izbjegavajte visokokalorična predjela poput grickalica s umakom. Izbjegavajte alkohol prije jela jer to može potaknuti apetit. Uzmite manju porciju jela i jedite što sporije možete – tako ćete brže postići osjećaj sitosti.
- Ne morate se posve lišavati slatkiša ili druge hrane na koju “okidate”. Samo je pokušajte svesti na razumnu mjeru – primjerice, nemojte kupiti veliku čokoladu nego malo pakiranje.
Jedite svjesno i postignite svoju idealnu težinu
I.V.
Foto: Shutterstock