Rezultati najnovijeg istraživanja su pokazali kako flasteri koji se lijepe na kožu i koji u krv ispuštaju estrogen, predstavljaju jeftiniji, ali i sigurniji način liječenja raka prostate od sadašnjih terapija.
Spomenute dosadašnje terapije uključuju injekcije koje sadrže kemijske supstance za smanjenje razine testosterona – koji često mogu pokrenuti rak prostate. Međutim, spomenute injekcije nerijetko uzrokuju i nuspojave.
Iako i estrogen i testosteron imaju vrlo sličan kemijski sastav, porast razine estrogena u organizmu može smanjiti količinu proizvedenog testosterona i usporiti rast raka prostate. S druge strane, praksa je pokazala kako uzimanje oralnih estrogenskih tablete izaziva značajne zdravstvene probleme s jetrom. Organi tada proizvode kemijske tvari koje uzrokuju stvaranje krvnih ugrušaka, srčanog i moždanog udara.
Stoga su se liječnici odlučili za primjenu lijeka za smanjenje proizvodnje estrogena i testosterona putem injekcija. Međutim, kako i ovakav način liječenja ima nuspojave slične menopauzi u žena – on može oštetiti kosti i izazvati dijabetes.
Konačno rješenje svih navedenih problema bi mogli ponuditi flasteri koji ispuštaju estrogen kroz kožu. Iako se još uvijek ne zna kada će spomenuti flasteri biti pušteni u primjenu, znanstvenici se nadaju kako oni biti jednako učinkoviti u zaustavljanju rasta raka prostate kao i dosadašnji tretmani.
K. R.