Jednostavni i učinkoviti načini kako u trenu zaustaviti svrbež nakon uboda insekata - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Jednostavni i učinkoviti načini kako u trenu zaustaviti svrbež nakon uboda insekata

Plan za dobar odmor lako mogu uništiti komarci koji vas ne puštaju na miru kamo god krenuli… Na sreću postoje jednostavni načini kako smiriti svrbež nakon uboda.

Noge, ruke, lice, trbuh… Insekti ne biraju gdje će napraviti štetu, a ako vas je upravo napao komarac ili gricnula muha, vjerojatno vas najviše muči svrbež na mjestu uboda. Ako ste zaboravili staviti zaštitu, šteta se može popraviti, uz pretpostavku da su vam pri ruci neki preparati. 

Zašto se javlja svrbež nakon uboda? 

Iako se ubod ne smatra kožnim problemom, prema dermatologinji dr. Joshua Zeichner, radi se o lokaliziranoj reakciji na koži, a posljedica je uboda kada dolazi do otoka ili upalnog procesa a može se javiti i crvena kvržica koja svrbi. 

Kako tretirati ubod insekta? 

Ignoriranjem nećete puno postići, čak i ako vam jaka snaga volje pomaže da se ne dirate. Jedini način je da pričekate da prođe ili da potražite pomoć u nekim preparatima koje možda imate pri ruci. Prvo moramo naglasiti da je važno koristiti sredstva protiv uboda insekata prije nego dođete u situaciju da ubodu. 

Koji proizvod najbolje štiti od komaraca? Pobrinite se da sadrži ključne tvari

“Kod tretiranja uboda, cilj je da se smiri upalni proces što je brže moguće i da se nanese zaštita na vanjski sloj kože”, navodi liječnica. 

5 trikova koji će pomoći nakon uboda insekta 

1. Hladna terapija 

Ako na mjesto uboda stavite hladni oblog možete osjetiti trenutno olakšanje nakon uboda, a sigurni smo da do leda možete najlakše doći. “Hladnoća će suziti krvne žile što će pak utjecati na smirivanje upalnog procesa. Uzmite krpu, stavite u nju malo leda i prislonite na mjesto uboda ako želite osjetiti brzo olakšanje”, navodi dr. Zeichner.

2. Krema

“Krema na bazi hidrokortizona(1%)  može se nabaviti bez liječničkog recepta a može pomoći da se smanji upala i da se smiri svrbež. Postoje razne varijante i svaka bi trebala pomoći, a kako se radi o malom pakiranju, možete ju nositi na svaki izlet. 

3. Vazelin 

Uvijek ga je dobro imati kod kuće, a kada dođe ljeto možete ga nositi i na more kako bi vam poslužio kao pomoć nakon uboda komarca ili mušice. Jednostavan je to način za smirivanje iritacije na koži, a dovoljno je nanijeti samo male količine na mjesto uboda kako biste osjetili olakšanje, posebno ako niste mogli odoljeti pa ste mjesto uboda i dirali. 

Krpelji napadaju: Znate li kada je rizik od infekcije veći i kada morate liječniku na pregled?

4. Koloidna zobena kaša

Koloidna zobena kaša je sastojak koji štiti kožu i može se pronaći u mnogim kremama, iako ne bi trebala biti prva opcija ako imate pri ruci nešto drugo. Dr. Zeichner navodi kako se obično koristi za liječenje ekcema. Ima umirujući efekt što je idealno za smirivanje posljedica uboda, ali iako će pomoći neće potpuno ukloniti svrbež. 

5. Losion

Kalamin losion je jedan od pripravaka koji bi mogao pomoći nakon uboda jer će smiriti svrbež, navodi dr. Zeichner. Možete staviti malu količinu na mjesto uboda i ostaviti da se suši dok se iritacija ne smiri. 

Pomoći može i metvica, aloe vera i lavanda

Kako bi eliminirali te neugodne simptome pomoć možemo potražiti i u prirodi, a što je u pitanju otkrio je Tomislav Živko, mag,oharm,dipl,agr. 

“Prirodni ekstrakti paprene metvice i kamforovca, u obliku esencijalnog ulja, koriste se u razrijeđenoj formi u obliku obloga, gelova ili razrijeđeno u baznom ulju te se nanose na ubodno mjesto. Esencijalno ulje paprene metvice djeluje antibakterijski i antivirusno, ispoljava lokalni analgetički učinak, te smanjuje osjećaj svrbeža. Mentol dodatno hladi kožu te smiruje upalu. Esencijalno ulje kamforovca, bogato je kamforom, a kemotipizirana ulja mogu sadržavati i do 40% kamfora. Ovo ulje djeluje analgetski te se koristi razrijeđeno u baznom ulju, npr maslinovom. U njezi oštećene kože, pa i od uboda komarca, nezaobilazna pomoć je i gel aloe vere. Osim za njegu kože, gel aloe vere koristi se za ubzrano zacjeljivanje manjih kožnih oštećenja. Od pomoći mogu biti i esencijalna ulja lavande i čajevca, koji snažno djeluju protiv patogenih gljivica, bakterija i virusa te povoljno djeluju kod oštećenja kože. Lavanda je posebice indicirana kod upanih procesa na koži, alergijskih i infektivnih upala kože.”.

A. A.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo