Zabrinjavajuće je što se u našoj zemlji melanom najčešće otkrije tek u uznapredovanoj fazi kada su izgledi za izlječenje manji, pa je poticanje edukacije o toj bolesti u općoj populaciji od iznimnog značenja.
Prema najsvježim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dva do tri milijuna ljudi godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, 132.000 oboli od melanoma od kojeg godišnje umire 41.000 osoba. U svijetu, ovisno o zemljopisnim područjima, broj novooboljelih raste između tri i sedam posto godišnje. Prema podacima Registra za rak Republike Hrvatske od 1988. do 2008. godine učestalost malignog melanoma povećala se za 149 posto za muškarce i 130 posto za žene, a smrtnost od melanoma za 50 posto. Zadnji zaokruženi podaci iz 2010. godine govore da u našoj zemlji od melanoma oboli 13,8 muškarca i 11,4 žena na 100.000 ljudi. U Hrvatskoj je 2010. godine dijagnosticirano 555 novooboljelih od melanoma.
Mnoga su istraživanja pokazala kako se više od polovice slučajeva tumora kože otkrije za vrijeme dermatološkog pregleda kože i madeža – maleni broj slučajeva melanoma otkriju same osobe. Kada tumor otkrije sam pacijent, šanse su da je riječ o uznapredovanom stadiju raka pa su i izgledi izlječenja nešto slabiji.
Upravo zato vam samopregled kože mora postati navika i provodite ga redovito – jednom mjesečno. Odaberite neki datum koji lako možete zapamtiti, npr. prvi dan u mjesecu. Najbolje je pregled obaviti ispred ogledala, a temeljito istražite cijelo tijelo, sa svih strana.
Kako napraviti samoporegled kože?
1. Pregledajte lice, uključujući nos, usne i oko usta, uši i iza ušiju.
2. Provjerite vlasište pomoću češlja, razdvajajući kosu u slojevima. Tu će vam od pomoći biti druga osoba koja će razmaknuti kosu i temeljito pregledati glavu.
3. Pregledajte dlanove, gornji i donji dio dlana, kao i područje između prstiju.
4. Detaljno pregledajte vrat, prsište i cijeli gornji dio tijela. Žene trebaju pregledati područje između i ispod grudi.
5. Podignite ruku kako biste provjerili svoje nadlaktice i pazuhe.
6. Pomoću malog ogledala provjerite stražnji dio vrata i leđa.
7. Pregledajte bedra i stražnji dio nogu. Na kraju provjerite stopala i područje između prstiju na nogama.
Što tražite?
Samopregled kože provodite kako biste ustanovili imate li nove madeže i mrlje na koži, jesu li stari promijenili veličinu, boju, oblik, jesu li asimetrični, ljuskaju li se i gule, kakve su boje u odnosu na druge madeže i mrlje na tijelu, imaju li sjajnu površinu i izgledaju li poput ranice koja ne zacjeljuje.
Tko je u opasnosti od melanoma?
Rak kože najčešći je kod osoba u petom desetljeću života ili osoba koje su dugo i često bile izložene suncu, međutim, od melanoma mogu oboljeti i mlađe osobe.
Ako na svojoj koži ustanovite promjenu madeža, posjetite dermatologa kako biste bili sigurni o čemu je točno riječ. Nemojte čekati! Zapamtite ABCDE znakove melanoma: rano otkrivanje je prvi
korak u uspješnoj terapiji melanoma!
A -Je li mrlja ASIMETRIČNA
(Asymmetry)?
B– Ima li nepravilne RUBOVE
(Borders)?
C– Ima li različitu BOJU
(Colours)?
D– Je li PROMJER (Diameter) veći od šest
milimetara?
E– Postoji li EVOLUCIJA (Evolution) u rastu?
Osobe s povećanim rizikom od melanoma su:
- osobe svijetle puti koje lako izgore na suncu,
- osobe koje su imale sunčane opekline tijekom djetinjstva,
- osobe koje provode puno vremena na suncu (zbog posla ili hobija),
- osobe koje se intenzivno izlažu suncu u kratkom razdoblju (npr. tijekom godišnjeg odmora),
- osobe koje koriste solarij i UV lampe (nokti),
- osobe s više od 50 madeža na tijelu,
- osobe s obiteljskom poviješću raka kože,
- osobe starije od 50 godina,
- osobe koje su imale transplantaciju nekog organa.
Za više informacija o vrstama mrlja (promjena) na koži i njihovom značenju, posjetite stranicu Euromelanoma.
K. Pužar