Ponekad se čini da je stres nezaobilazni dio svakodnevnice, no isto tako je uzročnik iscrpljenosti tijela i duha. Korijen stresa nalazi se u čovjekovoj percepciji života “plivaj ili potoni”, koja nas tjera da se branimo od prijetećih situacija.
Simptomi stresa
Poznati su vam simptomi intenzivnog stresa: brzo kucanje srca, znojni dlanovi i nervoza u trbuhu. Neka istraživanja dokazuju da dugotrajan stres stimulira porast proteina koji mogu uzrokovati Alzheimerovu bolest, a to može voditi ka gubitku pamćenja. U stresnim situacijama ljudi posežu za cigaretama i alkoholom, što može dovesti do srčanog infarkta.
Riješite se stresa za zdravlje mozga
Stres je moguće smanjiti te tako poboljšati stanje mozga, a potrebno vam je samo 20 minuta opuštanja na dan. Joga, molitva i meditacija mogu doslovno “isključiti” gene koje je aktivirao stres, stoji u studiji Instituta za zdravlje uma i tijela u Massachusettsu, objavljenoj u časopisu PLoS One.
Osim šetnje, za oslobađanje od stresa je dobro i istezanje. Također, masirajte stopala i tretirajte ih kremama, jer zbog brzog hodanja, visokih potpetica i neudobnih cipela stopala postaju bolna što može izazvati stres i nervozu. Dišite duboko!
Postoje još neke promjene koje možete sami uvesti u svoj život, a smanjiti će stres i dobre su za rad mozga.
- Budite psihički aktivni barem 30 minuta dnevno
- Jedite zdravo i povećajte unos tekućine u organizam
- Smanjite potrošnju alkohola
- Spavajte dovoljno (od 6 do 8 sati na dan)
Ako promjena životnih navika i tehnike relaksacije ne djeluju, potražite stručni savjet.
A. A.